Dalyan Nerede, Nasıl Gidilir? Dalyan Gezilecek Yerler Nelerdir?


 

 Zamanında dibi balçık iken, seneler ilkin meydana gelen temizlik emekleri ile beraber günümüzdeki mevcut haline dönüştürülmüştür. Son aşama güzel bir doğallığa haiz olan liman, yaşadığımız dönemde bir marina haline gelmiştir. İçerisinde balıkçı tekneleri ve bazı kişisel yatları bulunmaktadır. Türkiye’nin görülmesi ihtiyaç duyulan etkisi altına alan atmosfere haiz dinlence köşelerinden biri olma niteliği sergilemektedir. 

 Dalyan Nerede?

Dalyan, İzmir iline bağlı bir ilçe olan Çeşme’nin merkezinin ortalama olarak 5 km kuzeyinde yer edinen bir bölgedir. Bu yüzden Muğla iline bağlı olan Dalyan beldesi ile karıştırmamak gerekmektedir. İzmir’in ilçesi olan Çeşme’de yalnızca bir tane Dalyan bulunmaktadır. Çeşme’deki Dalyan beldesi bilhassa de son yıllarda sayıları her geçen yıl daha da fazla artış gösteren yazlıkçıları ile dikkat çekmektedir.

 Dalyan’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin en mühim ve güzel şehirlerinden kabul edilen İzmir ilinin Çeşme ilçesinde bulunmakta olan Dalyan’a ulaşmak için ilk olarak Çeşme ilçesine ulaşım sağlanması gerekmektedir. Çeşme ilçesine gelindiğinde ise buradaki Çeşme Otogardan seferler düzenleyen Dalyan dolmuşları kullanılarak Dalyan beldesine kolaylıkla ulaşım sağlanması mümkün olmaktadır.

Dalyan’a bir öteki ulaşım seçeneği ise kişisel vasıta ile olabilmektedir. Dalyan, Çeşme ilçe merkezine 4 kilometre olup İzmir il merkezine ise 86 kilometre mesafede yer verilmiştir. Bu özelliği sebebiyle dinlence severlerin kolaylıkla ulaşım sağlayabilecekleri bir konumda yerini alıyor.

Dalyan Gezilecek Yerler Nedir?

Dalyan, görkemli güzelliğe haiz olan doğasının yanı sıra eğlence mekanları ile de öne çıkan bir yer olma özelliğine haiz durumdadır. Dalyan’da Rumların döneminden kalmış ve camiye dönüştürülmüş nitelikteki zamanı bir kiliseyi ziyaret edebilmek mümkündür. Dalyan’ın girişinde de Rumların döneminden kalmış olan bir şapel bulunmaktadır. Bu zamanı şapel varlığı ile şehrin zamanı dokusuna mühim bir katkı sağlamaktadır.

Ek olarak Dalyan’da yürüyüş yaparken dikkat çekici mimariye haiz olan eski Rum evlerine de rastlamak mümkün olmaktadır. Esasında ilk bakışta bu evleri öbürlerinden ayırmak kolaylıkla mümkün olmaktadır. 

Dalyan’da gezilebilecek bir öteki mühim bölgeler içinde asla şüphesiz eşi olmayan güzelliğe haiz olan plajı içeriyor. Dalyan plajı denizi oldukca berrak, kumu ise altın renginde ve ince, suyu da soğuktur. Bölgeye yakın durumdaki bir lokasyonda bulunmakta olan Kaplıca Plajı ise adından anlaşılacağı suretiyle ılık bir suya haiz durumdadır.

Güneşin gökyüzünde pırıl pırıl parladığı sıcak yaz günlerinde bunalan tatilcileri Dalyan’ın soğuk ve ferahlatıcı suları sabırsızlıkla beklemektedir. Ali Bostan Plajı da uğranacak özellikte son aşama güzel olan plajlardan biridir. Bir halk plajı olarak misafirlerin kullanımına gösterilmekte olan bir alan olma özelliği barındırmaktadır.

Dalyan plajlarında şezlong kiralanabilmekte ve peşinden Dalyan’ın tadının dolayısıyla çıkarılabilir olmaktadır. Dalan güzellikleri içinde ziyaret edilebilecek bir öteki görkemli güzellikteki seçenek de Sera Koyu’dur. Haiz olduğu organik güzelliği ve sessiz sakin doğası ile iyi bir seçenek oluşturmaktadır. Sera Koyu alanı içinde ziyaretçilere uygun fiyatlı hizmetler sunan işletmeler yer verilmiştir. Koyda pek dalga bulunmamakta olup, sığ bir denize haizdir.

 Dalyan Kocakarı Plajı, keşfedilmeye kıymet bir başka Dalyan güzelliklerinden biri olarak ziyaretçilerine merhaba demektedir. Burası Dalyan sınırları içinde karşılaşılabilecek olan ilk plaj ve en oldukca ziyaretçi çeken bölge olarak öne çıkmaktadır.

 Plaj içinde, şezlong, duş ve wc benzer biçimde ziyaretçilerin kullanımına sunulan çeşitli imkanlar bulunmaktadır. Plajda bölüm bölüm taşlar bulunuyor olsa da yerin büyük bir kısmı ince kum oluşturmaktadır. Plajın suyu olukça sığ ve soğuktur.

Bölgede ziyaret edilebilecek ilgi çekici nitelikteki yerlerden biri de Esinti Koyu olmaktadır. Çeşme Dalyan ile Aya Yorgi içinde kalan bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Esinti Koyu gerek denizi gerekse doğasıyla görenleri büyüleyen bir atmosfer barındırır. Oldukça sessiz ve sakin bir atmosferi bulunduğundan dolayı huzuru ve rahatlığı arayanların tercih edebilecekleri öncelikli bölgeler içinde konumlanır. Dalgasız denizi ve berrak sularıyla son aşama dikkat çekicidir. Koyda bulunan yüksek tepe üstünden Esinti Koyu, Aya Yorgi Koyu ve Kaplıca Körfezi kolaylıkla seyredilebilir. 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası