Cumhurbaşkanı Erdoğan dünyaya seslendi: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni bir an evvel tanıyın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lefkoşa’da düzenlenen 20 Temmuz Sulh ve Özgürlük Bayramı töreninde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması çağrısında bulunmuş oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) tanınmasını istedi.

Lefkoşa’daki 20 Temmuz Sulh ve Özgürlük Bayramı töreninde konuşan Erdoğan, “BM kürsüsünden tüm dünyaya zamanı çağrımı yineliyorum, bir daha adadaki gerçeklere sırt çevirmeyin ve KKTC’yi bir an ilkin tanıyın.” dedi.

Adada federal bir çözümün mümkün olmadığını vurgulayan Erdoğan, “Kıbrıs Türklerinin egemen eşitliği ve eşit internasyonal statüsü tescil edilmedikçe yeni bir görüşme süreci söz mevzusu olması imkansız. Şartlar ne olursa olsun Kıbrıs Türklerinin eşit egemenliği ve eşit internasyonal statüsünün teyit edilmesi yönündeki çabalarımızdan geri adım atmayacağız.” o ifadeleri kullandı

Resmi ziyaret için KKTC’de bulunan Erdoğan, “Tüm çabamız 1974’te adaya getirdiğimiz barışın kalıcı olması içindir. Adil ve uygulanabilir bir çözüm istiyoruz. 20 Temmuz, Kıbrıs Türk halkının egemenlik haklarının korunmasının ve eşit statüsünün simgesidir” dedi. dedi.

“Adanın kadim ve asli unsuru olan Kıbrıs Türkleri’nin dünyadan kopması mümkün değildir. Onları yok saymak mümkün değildir.” dedi.

KKTC’nin başkenti Lefkoşa’ya gelen Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Mustafa Kemal Atatürk anıtına çelenk koydu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anma Hususi Defteri’ne şunları yazdı: “Sevgili Mustafa Kemal Atatürk, Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs Türk halkıyla güç ve gönül birliği içinde yürüttüğü 20 Temmuz Sulh Harekatı’nın 49’uncu yıl dönümünü kutlamanın 49. yıl dönümünü kutlamanın coşku ve gururunu yaşıyoruz. Bu vesileyle, anavatanın garantör Türkiye’sinin KKTC’ye olan sarsılmaz desteğinin altını çizmeye bu vesileyle devam edeceğiz. Kıbrıs Türk kardeşlerimizin egemenliğini ve hukukunu her platformda savunmaya devam edeceğiz.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası