Covid varyantı BA.2.86’ya İngiltere’de de rastlandı

Varyantın daha ciddi hastalıklara yol açıp açmadığı hemen hemen tespit edilememiş olsa da görüldüğü ülke sayısının artması ve oldukça sayıda mutasyon içermesi kaygı ile karşılanıyor.

Bilim dünyasında kaygı yaratan BA.2.86 adlı yeni Covid varyantına İngiltere’de de rastlandı.

REKLAM

Varyantın daha ciddi hastalıklara yol açıp açmadığı hemen hemen tespit edilememiş olsa da görüldüğü ülke sayısının artması ve oldukça sayıda mutasyon içermesi bilim dünyasında kaygı ile karşılanıyor.

İlk olarak İsrail’de rapor edilen varyant ondan sonra Danimarka ve ABD Birleşik Devletleri’nde (ABD) de görülmüştü.

Varyantın tespit edildiğini doğrulayan Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA) tarafınca meydana getirilen açıklamada, “BA.2.86 Birleşik Krallık’ta tespit edildi. UKHSA durumu değerlendiriyor ve zamanı vardığında daha çok data verecek” denildi.

Öte taraftan Dünya Sıhhat Örgütü de varyantı “izlenmekte olan bir varyant” olarak tanımladığını duyururken, ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri (CDC) de benzer şekilde Michigan’da keşfedilen bu varyantın yakından takip edildiğini bildirdi.

Bu varyantın daha öncekilerden daha ciddi hastalıklara yol açıp açmadığı ya da virüsün baskın hale gelip gelmeyeceği şu anda belirsizliğini koruyor. 

Sadece birçok genetik değişikliğe haiz ve 30’dan fazla mutasyon geçirmiş olması sebebiyle UCL Genetik Enstitüsü Direktörü Prof. Francois Balloux, BA.2.86’nın Omicron’un ortaya çıkışından bu yana “dünyanın şahit olduğu en çarpıcı” Covid türü bulunduğunu ileri sürdü.

Virüsün iyi mi oluştuğu mevzusunda da düşüncelerini belirten Balloux, “En akla yatkın senaryo, soyun mutasyonlarını bir yıl ilkin bağışıklık sistemi baskılanmış bir kişinin uzun soluklu bir enfeksiyon esnasında edinmiş olduğu ve ondan sonra topluma yeniden yayması olabilir” dedi. 

Yeni varyantın bulaşıcılığı ve sertliği hakkında yetersiz bilgiye haiz olduklarını ifade eden Balloux, The Guardian’a yapmış olduğu konuşmada, “En fena senaryoda bile Alfa, Delta yada Omicron varyantları kadar ciddi hastalık ve ölüme şahit olmayı beklemiyoruz” açıklamasında bulunmuş oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası