Çocuğunuza masallar okurken nelere dikkat etmeliyiz?

Çocuğunuza masallar okurken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Çocukların belirli yaşlarda karanlık, canavar, hayalet gibi soyut  ve kahramanca kavramlardan olumsuz etkilenebileceğini unutmayın. Bu nedenle masal seçiminde mümkün olduğunca dikkatli olunması tavsiye edilir. Masalı seçtiniz! Peki ne zaman ve nasıl okumalı?

Çocuğunuza okuyacağınız masalları seçerken bilişsel ve duygusal gelişim aşamalarını göz önünde bulundurmak önemlidir. Günün herhangi bir saatinde veya yatmadan önce ona hikâye okuyabilirsiniz. Hikâyeyi okurken kullanacağınız ses tonuna, ifadelere, yüz ifadelerine, jestlere ve tavırlara dikkat edin.  Kitaplardaki resimler hakkında konuşun ama  önce çocuğunuzun fikrini sorun.  Hadi şimdi çocuğumuza masal okurken nelere dikkat etmemiz gerektiğini biraz inceleyelim.

  • Çocuğunuza masallar okurken en önemli kural sabırlı olmanızdır. Siz o masalı biliyor olabilirsiniz ama çocuğunuz için yeni bir hikâyedir ve tekrar dinlemek isteyebilir. Sabırla okuyun. Aynı kitabı 10 kez bile okumanızı isterse,  okumaya devam etmekten çekinmeyin. Her gün masal okumayı alışkanlık haline getirin.
  • Çocuğunuz size masal oku dediğinde bunu asla geri çevirmeyin. Tüm enerjinizle masal okuyun. Çocuğunuz hikâyeyi sıkılmış bir bakışla anlattığınızı hemen anlayacaktır. Çocuğunuz uykuya dalmak üzereyse yatıştırıcı sesler veya aktifse parlak melodiler kullanın. Kelimeleri çok fazla dağıtmayın ve çok hızlı okumayın. Çocuğun bilişsel seviyesini kontrol edin.
  • Bir hikâye anlatın, “Bir sonraki sayfada ne olacağını düşünüyorsunuz?” “Bu peri masalı nasıl bitebilir?” » Aşağıdaki gibi sorularla çocuğunuzun bilişsel becerilerini ve problem çözme becerilerini geliştirmeye çalışın:
  • Hikayeyi okuduktan sonra, hikayeden bir resim çizmesini isteyerek hikayeyi çocuğunuzun gözünden görebilirsiniz.
  • Sadece resimlerine bakarak hikayeyi anlatmasını istemek de gelişimsel bir aktivite olabilir.
  • Anlatıcının en önemli görevi hikayeyi sabırla okumak veya anlatmaktır.
  • Hareketlerinizi canlı tutun. Elbette bir tiyatrocu gibi davranmak zorunda değilsiniz; ama en azından fiziksel hareketlerle hayata geçirebilirsiniz.

En Güzel Masallar Sizi Bekliyor

Çocuklarımızın hayal dünyasının gelişimi ve günümüz dünyasına tatlı bir adaptasyonu olan masallar hem okuyana keyif verir hem de dinleyene. Birbirinden güzel masalların yer aldığı siteleri internette kolayca bulabilirsiniz.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası