Cezayir Hakkında Her Şey; Cezayir Bayrağının Anlamı, Cezayir Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Cezayir Hakkında Her Şey; Cezayir Bayrağının Anlamı, Cezayir Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir? – Gezi Haberleri

Cezayir Hakkında Her Şey; Cezayir Bayrağının Anlamı, Cezayir Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

 Cezayir Hakkında Her Şey

 Cezayir, Afrika’nın şimal kısmında bulunur. Libya, Tunus, Mali, Fas ve Nijer ile de sınır komşusudur. Nüfusu tahmini olarak 43.851,044 olan ülke dünya nüfus sıralamasında de 33. sırada yer alır. Cezayir’de resmi olarak kullanılan para birimi Cezayir dinarıdır. Resmi dil de halkın büyük kısmının konuşmuş olduğu Arapçadır. Sömürgecilik döneminden kalan Fransızca da ülkede en oldukca konuşulan ikinci dildir.

 Cezayir Bayrağının Anlamı, Cezayir Başkenti Neresidir?

 Cezayir bayrağı günümüzdeki kullanılan haline 3 Temmuz 1962 tarihinde getirilmiştir. Bayrak, dikey olarak bayrağı ikiye bölen bir şeritle ayrılmıştır. Sol taraf yeşil, sağ taraf ise beyaz renktedir. Bayrağın ortasında kırmızı renk hilal ve yıldız vardır. Bayraktaki beyaz renk ile ruhsal saflık, yeşil renk ile de İslamiyet simgelenmiştir. Kırmızı ay ve hilal de gene İslamiyet’i simgeler.

 Hilal ve yıldızın kırmızı renk olması da Cezayir’in bağımsızlık aşamasında dökülen kanları temsil eder. Cezayir’in başkenti Cezayir’dir. Cezayir, Afrika’nın en büyük şehirlerinden biridir ve bununla beraber da başkenttir. Nüfusun içindeki Avrupalı sayısı da oldukça fazladır. Ek olarak Cezayir’in en büyük limanı da bu şehirde yer alır. Şehrin bununla beraber Akdeniz’e de kıyısı vardır.

 Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

 Kullanılan vakit dilimi ve coğrafi konum gereği Cezayir ile Türkiye içinde saat değişik vardır. Cezayir, Türkiye’ye bakılırsa 2 saat daha geridedir. Devletimizde saat 17:00 olurken Cezayir’de 15:00 olur. Cezayir’de resmi olarak kullanılan para birimi Cezayir dinarıdır. Cezayir bankası tarafınca dağıtılan Cezayir dinarının alt birimi de santimdir. 1 dinar 100 santime bölünür fakat santimler dağıtılmaz. Cezayir dinarı genel anlamda DA ya da د.ج ile sembolize edilir.

 Cezayir İklimi Nasıldır?

 Cezayir’de çöl iklimi, karasal iklim ve Akdeniz iklimi hakimdir. İklim tipler çeşitlidir ve bu yüzden birçok iklim ülkede görülür. Kıyı bölgelerinde kısaca başkent tarafında Akdeniz iklimi hakimdir. Sahra çölünde ve çöle yakın olan bölgelerde ise çöl iklimi hakim olarak kendini gösterir. Yazları kurak ve kışları da soğuk olan yayla kesimlerinde ise çoğu zaman oldukca karasal bir iklim tipi vardır. Yıl içinde ısı düzgüsel koşullarda 6 ile 30 aşama içinde değişmiş olur. Bazı zamanlarda 2 derecenin altına düşmesi ya da 34 derecenin üzerine çıkması da mümkündür.

 Cezayir Mutfağı

 Cezayir’de kendi mutfağına özgü birçok yiyecek vardır. Bilhassa kendine özgü yapılışı ile Afrika usulü kebap birçok kişinin dikkatini çeker. Brochettesin birbirinden değişik lezzetleri ile Cezayir’in her yerinde yapılmakta ve sevmiş olarak tüketilmektedir. Afrika’nın kuzeyinde devletimizde menemen olarak malum yiyecek de oldukca meşhurdur. Ülkenin en sevilen lezzetlerinden önde gelen bu yemeğin adı Cezayir’de shakshuka olarak bilinir. Ülkenin geleneksel lezzetlerinden biri de Tajine’dir.

 Güvecin içinde sunulan lezzetlerden biridir ve etin kuru erik, biber ve havuç ile pişirilmesi sonucu elde edilir. Sunum esnasında da etlerin altına bulgur pilavı ya da kuskus koyulur. Afrika’da mangal şekli ile meydana getirilen kızartma modeli Cezayir mutfağında Mechoui olarak bilinir. Tavuk ya da kuzu etinin kömür ateşinde yavaş yavaş pişirilmesi ile yapılır.

Avustralya Hakkında Her Şey; Avustralya Bayrağının Anlamı, Avustralya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Avustralya Hakkında Her Şey; Avustralya Bayrağının Anlamı, Avustralya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası