Bursa Gezilecek Yerler Listesi… Bursa’da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi


Bursa’nın Osmanlı simge yapıları, Türkiye’deki birçok meşhur yerden yalnız biridir. Antik kervansaraylar, evler ve ibadethaneler dahil olmak suretiyle Bursa devletimizde gezebileceğiniz en hususi şehirlerden biridir.

Bursa’da Görülmesi Gereken Yerler 

Uludağ

Bursa’yı ziyaret edip Uludağ’ı görmemek duyulmamış bir şeydir. Antik Bithynia vilayetinin Olimpos Dağı Uludağ yamaçlarına kurulan kentin güneyinde Uludağ, 2543 m yükselir. Dağa tırmanmak için Uludağ Gondol teleferikleri kullanılmaktadır. Bursa’ya kayak sezonu haricinde gitmiş olsanız dahi Uludağ’ı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Kış ayları için görkemli bir kayak merkezi olan ve kış sporlarının cenneti olarak görülen Uludağ yazları da dağ bisikleti, kamp, ​​ATV ve trekking benzer biçimde aktivitelere devam etmektedir.

Yüce Cami

Eski kent merkezinde, yirmi kubbe ve iki minareye haiz olan ve 1396 ile 1399 yılları aralığında inşa edilen Yüce Camiyi bulacaksınız. Osmanlı ve Selçuklu mimarisini en iyi şekilde yansıtan bu cami, her yıl binlerce turistin ilgisini çekmekte ve ziyaret edilmektedir. Caminin beyaz, siyah ve altın rengi iç mekanı oldukça ferah ve loştur. Bu da camiye dingin ve birazcık samimi bir hava kazandırmaktadır. Giriş parasızdır, sadece ziyaretçiler içeri girerken ilkin şapkalarını ve ayakkabılarını çıkarmayı unutmamalıdır.

Kapalıçarşı

Bursa Kapalıçarşı, şehrin en iyi alışveriş noktalarından biridir. Burada Osmanlı döneminden süre gelen kaliteli ipek kumaşlar bulabilir, hediyelik eşyalar satın alabilir ya da eşi olmayan güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Yeşil Türbe

Bir tek Kapalıçarşı’ya on dakikalık adım atma mesafesinde olan Yeşil Türbe, beşinci Osmanlı Padişahı olan Mehmed Çelebi’nin türbesidir. Yeşil Türbe, binanın dış cephesini süsleyen ve mozole adını veren mavimsi-yeşil çinileri ve mezarın iç duvarlarına yapıştırılmış daha detaylı çinileri içeren karmaşık karo işçiliği ile tanınır.

Eski Kent Duvarı

Yüce Cami’den batıya doğru on dakikalık yokuş yukarı bir yürüyüş sizi Bursa’nın en eski kısmına götürecektir. Burada eski kalenin eski sur duvarının hayatta kalan tek kalıntısı olan Hisar Kapısı bulunmaktadır. Kapı, Bursa’ya bakan bir burnun üstünde oturuyor ve şehrin en iyi manzaralarından bazıları duvarın en üstündeki siperlerden görülüyordur.

Cumalıkızık

Tarih meraklısıysanız, geleneksel Osmanlı köyü Cumalıkızık’a süratli bir seyahat planı yapmanız kaçınılmazdır. Bursa kent merkezinin yalnız 20 dakika haricinde bulunan bu antik şehir, 700 yılı aşkın bir süredir Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşuna kadar uzanmaktadır. Arnavut kaldırımlı sokakları ve Pazarı sizi geçmişe götürecek olan bu şirin kasabada, Osmanlı döneminden kalma 270 tane ahşap ev ayakta duruyor. Bölgesel peynirler, sebzeler, yumurtalar ve kremalı peynirli kreplerden oluşan güzel ve uygun fiyatlı kahvaltıların tadını çıkarabilirsiniz.

Nikaia Antik Kenti

Bursa’da görülecek ve yapılacaklar listemizin sonuncusu, İznik’teki İznik Gölü kıyısında yer edinen Nikaia Antik Kenti’ne yapacağınız günübirlik bir gezidir. Nikaia Antik Kenti MS 325 senesinde antik Hıristiyan dünya genelinde 300’den fazla piskopos toplantının site olduğundan ünlüdür. Tarih meraklıları, İstanbul’daki Sultanahmet Camii’nin yapımına katkı elde eden İznik’in meşhur mavi seramik çinilerini buradan satın alabilirler.

Bursa’da Yapılması Gereken Şeyler Listesi

Yazın yaz sporlarını yapmak, kişin ise kış sporlarını yapmak için ne olursa olsun Uludağ’a gidin,

Teleferiğe binip Bursa’nın görkemli manzarasına doyun,

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nı kulak verin,

Zamanı İnkaya Çınar’ında kahvaltı yapın,

Mustafa Kemal Atatürk Şehir Ormanı’nda bursa manzarasına karşı piknik yapın,

Koza Han Kervansarayı’nı gezmeyi ve alışveriş yapmayı ihmal etmeyin,

Bursa Kale Surları ve Osman Gazi Türbesi’ni ziyaret edin,

Irgandı Köprüsü’nde fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin,

Muradiye Külliyesi’nde eski Türk Hamamını ziyaret edin,

Bursa Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesi’ni gezin,

Mudanya’da plajların tadını çıkarın,

Bursa’nın eşi olmayan kaplıcalarında dinginliği yaşayın,

Saitabat Şelalesi’nde çay için,

Deniz Tabağı Restoran’da, Hacı Dayı Restaurant’da, İskender Kebap Restaurant’da görkemli lezzetlerin tadını çıkarın,

Bursa Şehir Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk Müzesi ve daha pek fazlaca müzeyi gezmeyi unutmamanız ümidiyle.

Ne tür bir seyyah olursanız olun; bir alışverişçi, bir yiyecek meraklısı yada bir tarih meraklısı, bu güzel şehirde sizin için bir şeyler olduğundan güvenli olabilirsiniz.Bilecik Gezilecek Yerler Listesi... Bilecik'te Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Bilecik Gezilecek Yerler Listesi… Bilecik’te Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar ListesiYoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası