Brezilya Devlet Başkanı Lula’dan Rus lider Putin’e ‘tutuklamayız’ garantisi

Brezilya da Roma Statüsü’ne taraf olduğundan Internasyonal Ceza Mahkemesi’nin kararlarını uygulamak zorunda. Brezilya hükümeti bu mevzuyla ilgili sorulara herhangi bir yorum yapmadı.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gelecek yıl Rio de Janeiro’da yapılacak G20 toplantısına iştirak etmesi halinde tutuklanmayacağını söylemiş oldu. 

REKLAM

Internasyonal Ceza Mahkemesi’nin, Ukrayna’da işlenen suçlara ilişkin yürüttüğü soruşturmada Devlet Başkanı Putin hakkında ‘cenk suçu’ sebebi öne sürülerek soruşturma sonucu çıkarmasının peşinden Rus lider BRICS ve G20 zirvelerine katılmadı. 

Hindistan’da meydana getirilen G20 Zirvesi’ne de katılmayan Putin’e, Brezilyalı liderden gelecek yıl yapılacak zirve için güvence geldi. 

Brezilya Devlet Başkanı Lula, cumartesi günü yapmış olduğu açıklamada, Putin’in gelecek yıl Rio de Janeiro’da yapılacak G20 toplantısına iştirak etmesi halinde tutuklanmayacağını söylemiş oldu.

Delhi’deki G20 toplantısının oturum aralarında Firstpost’a konuşan Lula, Putin’in gelecek yılki etkinliğe çağrı edileceğini söylemiş oldu. Lula ek olarak kendisinin de Rusya’da yapılması planlanan gelişmekte olan ülkelerden oluşan BRICS toplantısına katılmayı planladığını ekledi.

Putin’in Brezilya’ya kolaylıkla gidebileceğine inandığını söyleyen Başkan Lula, “Size söyleyebileceğim şey şu; eğer ben Brezilya devlet başkanıysam ve Putin de Brezilya’ya gelirse hiçbir şekilde tutuklanamaz” ifadelerini kullandı. 

Brezilya da Roma Statüsü’ne taraf olduğundan Internasyonal Ceza Mahkemesi’nin kararlarını uygulamak zorunda. Brezilya hükümeti bu mevzuyla ilgili sorulara herhangi bir yorum yapmadı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası