Bosnalı Sırp lider Dodik hakkında Yüksek Temsilci’ye ‘saygısızlık’ iddianamesi

Siyasal liderin suçlu bulunması durumunda 6 ay ile 5 yıl içinde hapis cezasına çarptırılma riski bulunuyor.

Bosna Hersek’in iki entitesinden önde gelen Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Milorad Dodik, Yüksek Temsilci Christian Schmidt’in otoritesine “saygısızlıkla” suçlandı. 

REKLAM

Savcılık iddianamesinin mahkemeye teslim edilmiş olduğu belirtilirken siyasal liderin suçlu bulunması durumunda 6 ay ile 5 yıl içinde hapis cezasına çarptırılma riski bulunuyor. 

Kremlin’e yakın olan ve son dönemdeki ayrılıkçı tehditleri sebebiyle Washington ve Londra tarafınca yaptırım uygulanan 64 yaşındaki Milorad Dodik, siyasal eylemleri sebebiyle böylece ilk kez yargı karşısına çıkmış olacak. 

Geçen haziranda Dodik, parlamentoda, Bosna Anayasa Mahkemesi ve Schmidt tarafınca alınan kararların Sırp Cumhuriyeti’nde uygulanmasını yasaklayan iki yasa çıkarmasını talep etmişti. Yüksek Temsilci’nin derhal iptal etmiş olduğu söz mevzusu iki yasa Dodik tarafınca yayımlandı.

Savcılık iddianamesinin hazırlandığı sırada 5 Eylül’de televizyonda konuşan Dodik, “Milorad Dodik mahkemeye gidebilir sadece onu mahkum etseniz bile hapse atmayacaksınız” demişti. 

“Bir tek bir gezgin”

1995’te Dayton Sulh Anlaşması ile vazife tanımı belirlenen Christian Schmidt’in üstlendiği Yüksek Temsilci makamı, yasaları iptal etme, uygulama yada ek olarak seçilmiş temsilcileri görevden alma haklarını bünyesinde barındırıyor.

Fakat Dodik, Schimidt’in Ağustos 2021’de Bosna’ya gelişinden bu yana yetkilerini reddediyor ve kendisini “bir tek bir gezgin” ya da “düzmece Yüksek Temsilci” olarak tanımlıyor. 

Schmidt’in Batılı güçlerin hakimiyetindeki Sulh Uygulama Konseyi (PIC) tarafınca atanması, Rusya ve Çin’in çekinceleri sebebiyle selefleri benzer biçimde BM Güvenlik Konseyi tarafınca onaylanmadı.

Dodik ile Schmidt arasındaki ilişkiler, Yüksek Temsilci’nin Nisan 2022’de Sırp yönetiminin kendi topraklarındaki kamu mallarına el koymasını öngören tartışmalı bir yasayı askıya almasının arkasından daha da kötüleşti.

Bosna’da 1995’te imzalanan Dayton Sulh Anlaşması’ndan bu yana taşınmaz mülklerin paylaşımı mevzusu hiçbir vakit çözüme kavuşturulamadı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası