Borabay Gölü Nerede, Nasıl Gidilir? Borabay Gölü Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Borabay Gölü Nerede?

Gezip yeni bölgeler keşfetmeyi sevenler için birbirinden güzel alanlar bulunmaktadır. Bilhassa de Amasya ilinde gezilip görülmesi ihtiyaç duyulan oldukça sayıda yer vardır. Amasya’da yer edinen Borabay Gölü, Taşova sınırları içinde yer ediniyor.

Borabay Gölü il merkezine 63, Taşova ilçesine ise 15 kilometre uzaklıkta yer verilmiştir. Borabay, denizden ortalama 1050 metre yüksekliktedir. Borabay, krater gölü olarak bilinmesine rağmen ufak bir akarsuyun etraftan gelen yıkıntılar ile tıkanması sonucunda oluşan organik bir set göldür. Borabay Gölünün etrafı kayın, sarıçam, sedir ve Kestane ağaçları ile çevrilidir.

Borabay Gölü Nasıl Gidilir?

Tabiat turizminin yoğun olarak yapıldığı Amasya’nın en meşhur değerlerinden birisi de Borabay Gölü olarak bilinmektedir. Borabay Gölü Amasya’nın Taşova ilçesinde yer verilmiştir. İl merkezine 63 kilometre mesafede yer edinen Borabay Gölü’ne hususi vasıta ile gidilebilir. Borabay Gölü’ne gitmek için ilk olarak Amasya il merkezine ulaşılmalıdır. Amasya merkezden Taşova ilçesine giden minibüsler ile Borabay Gölü’ne ulaşılabilir. Ek olarak Amasya’da bulunan Borabay Gölü’ne gitmek için Amasya- Erzincan yolundan dönülmesi gerekir. Bunun yanı sıra gölün kenarına kadar vasıta ile gidilebilir. 

Borabay Gölü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tabiat harikası olan Borabay Gölü eşi olmayan bir tabiat ananın içerisindedir. Etrafı kayın, sarıçam ve sedir ağaçları ile çevrili olan Borabay Gölünün çevresi de zümrüt yeşili bir renge bürünmüştür. Borabay Gölünün cenup kıyıları sarp ve dik bir yapıya haizdir. Borabay Gölü’nün tabanından ise su kaynaması oluştuğu görülmektedir.

Eşi olmayan bir güzellikte olan Borabay Gölü dereden gelen sular ile beslenmektedir. Uzunluğu 900 metre olan Borabay Gölü ortalama 300 metre genişliğindedir. Ek olarak Borabay Gölü’nün derinliği de 25 metreye kadar varır. Borabay Gölü doğu ve batı yönünde uzanan bir vadi içinde yer verilmiştir. 

Borabay Gölü’nde Neler Yapılır?

Amasya’da bulunan Borabay Gölü her dönem oldukça sayıda yerli ve yabancı konuk ağırlamaktadır. Etrafı birbirinden değişik ağaçlar ile çevrili olan gölde çeşitli piknik alanları da bulunmaktadır. Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı olan Borabay Gölü, Bakanlar Kurulu sonucu ile beraber gezim merkezi olarak duyuru edilmiştir.

Ormanlık alanın içinde eşi olmayan bir güzelliğe haiz olan Borabay Gölü’nün çevresinde bungalov tarzında konaklama alanları da yer alır. Ek olarak kafeterya, kamp ve piknik alanlarının da bulunmuş olduğu Borabay Gölü’nde çeşitli tabiat yürüyüşleri de yapılıyor. Balık tutmayı seven kişiler göl içinden alabalık, gösterim, sazan ve kızılkanat benzer biçimde çeşitli balıkları tutabiliyorlar. Ek olarak gölün tüm kıyılarında çeşitli dinlenme, eğlence ve piknik alanları da bulunuyor. Ek olarak göl içinde yunus bisikletleri ile tur atılabilir. 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası