Bilecik Gezilecek Yerler Listesi… Bilecik’te Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi


Bilecik’te görülmesi ihtiyaç duyulan yerlerin başlangıcında zamanı güzellikler gelmektedir. Bilhassa tarih meraklıların bu şehri ne olursa olsun gezmesi gerekmektedir. Eylül ya da Ekim aylarında burayı ziyaret edenlerin sayısı bir fazlaca fazladır.

Bilecik’te Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Şeyh Edebali Türbesi

Bilecik ile özdeşleşmiş yerlerden olan Şeyh Edebali Türbesi bu şehre gelenlerin ilk olarak uğramış olduğu yerlerden bir tanesidir. Bilecik Şeyh Edebali türbesi 1206 ila 1326 yılları aralığında inşa edilmiştir. Osmanlı imparatorluğunun kuruluşu ile beraber inşa edilen bir türbedir. Devrin en mühim İslam alimlerinden olan Şeyh Edebali için inşa edilmiştir. Şeyh Edebali bununla beraber Osmanlı imparatorluğunun tinsel kurucusu olarak da bilinmektedir. Bilecik’te inşa edilmiş olan bu türbe Türk kültür geçmişine de damga vurmayı başarmıştır. 

2) Bilecik Müzesi

 Bilecik şehrinde ilk gezilecek yerlerden olan Bilecik müzesi görülmesi ihtiyaç duyulan bir başka yerdir. Bilecik Müzesi tarihte ilk kez 1874 senesinde bir jandarma evi olarak kullanılıyordu. 1921 senesinde Yunan işgalinden sonrasında bu müze tamamen yıkılmıştır. Kurtuluş savaşının peşinden tekrardan inşa edilmesine karar verilmiştir. İki kat olarak inşa edilen bu yer kısa süre içinde inşası tamamlanmıştır. Adalet sarayı olarak uzun seneler hizmet veren Bilecik müzesi ondan sonra müzeye çevrilmiştir. 

3) Küçükelmalı Doğa Parkı

Ulusal ve ulusal parklardan olan Küçükelmalı doğa parkı oldukca güzel bir piknik alanıdır. Küçükelmalı doğa parkı toplumsal tesisler bakımından da biçilmiş kaftandır. Küçükelmalı doğa parkında tabiat yürüyüşü yapmak mümkündür. Ailecek gelebilecek en güzel yerlerden olan Küçükelmalı doğa parkı tabiat ananın tadını çıkarabileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesidir. Küçükelmalı doğa parkı mangal yapmak için pek oldukca yere haizdir.

4) Pelitözü Gölpark

1980 senesinde ilk kez bu gölet bir sulama amaçlı olarak inşa edilmiştir. Hemen sonra çevresine dikilen ağaçlar ile beraber benzersiz bir yer haline geldi. Pelitözü gölparkı tabiat ile iç içe olan oldukca güzel bir göldür. Kent merkezine de uzak olmayan bu gölparkına Bilecik’e ulaştıktan sonra ulaşım sağlamanızı öneriyoruz. Göl çevresinde yapabileceğiniz aktiviteler bir fazlaca fazladır.

5) Açık Hava Tiyatrosu

Bilecik’in en güzel yerlerinden olan açık hava tiyatrosu keyifli zamanlar geçirebileceğiniz yerlerden bir tanesidir. Açık hava tiyatrosu Bilecik şehrinin simgelerinden bir tanesi olmuştur. Gölet içinde yer edinen bu açık hava tiyatrosu ailecek gezebileceğiniz oldukca güzel yerlerdendir. Açık hava tiyatrosu toplam 510 kişilik bir amfiden oluşmaktadır. Görkemli bir manzaraya haiz olan açık hava tiyatrosunda tiyatro etkinlikleri bolca olmaktadır. 

6) Söğüt Çaltı Kaplıcası

Bilecik’in Söğüt ilçesinde yer edinen bir kaplıcadır. Söğüt ne olursa olsun görülmesi ihtiyaç duyulan bir kaplıcadır. Şifalı bir suya haiz olan Söğüt Çaltı kaplıcası naturel tedavide de tercih edilmektedir. Şifalı sulara girmek isteyen kişiler Söğüt çaltı kaplıcasını tercih etmektedirler. Söğüt Çaltı kaplıcası şehrin en mühim yerlerinden bir tanesidir.

7) Harmankaya Kanyonu

Organik güzelliklerden bir tanesi olan Harmankaya kanyonu gezip görmeniz ihtiyaç duyulan yerlerden bir tanesidir. Harmankaya kanyonu Türkiye’nin 174. doğa parkıdır. Frigyalılardan ve Romalılardan kalma eserler de bu kanyonda yer almıştır. Toplamda 4 kilometrelik uzunluğu ile ön plana çıkan bir kanyondur. İçerisinde pek oldukca güzel naturel şelale de yer almıştır. 

8) İnhisar Mağarası

Toplamda 350 metre rakıma haiz olan bir mağaradır. İnhisar mağarası tabiat tutkunlarının da tercih etmiş olduğu bir mağaradır. Bilecik’in İnhisar ilçesinde yer almıştır. Kent merkezine de yakın bir konumda bulunmaktadır. İnhisar mağarası bu şehrin naturel güzelliklerinin başlangıcında yer almıştır.

9) Dodurga Barajı

Türkiye’nin en güzel barajları içinde dodurga barajı yer almıştır. Dodurga barajı kent merkezine de yakındır. Bu barajın çevresi mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Çevresinde pek oldukca piknik masası bulunmaktadır. 

10) Kınık Şelalesi

Şelale gezmeyi sevenler için Bilecik görkemli bir şehirdir. Kınık şelalesi bir tabiat harikasıdır. Kent merkezine de oldukça yakındır. Kınık köyünde yer almıştır. Kınık şelalesinin rakımı 360 metredir. Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi... Yalova'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi… Yalova’da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar ListesiYoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası