Bergama Nerede, Nasıl Gidilir? Bergama Gezilecek Yerler Nelerdir?


Bergama Nerede?

Bergama, ülkemizin İzmir şehrinin 50 mil kuzeyinde kalan oldukça hoş bir kasabadır. Tamamıyla bir antik şehir görünümü oluşturan Bergama Roma kentinin kalıntılarının üstünde uzanırken hem de antik Yunan kentinin kalıntılarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Bergama’ya Nasıl Gidilir?

Bergama, İzmir’de yer edinen Adnan Menderes Havalimanına 130 km uzaklıkta yer almıştır. Tayyare yolculuğu yaptıktan sonrasında İZBAN raylı sistemle Aliağa ilçesine kadar gidebilir hemen sonra ESHOT otobüsleriyle Bergama’ya ulaşabilirsiniz. Otobüs yolculuğu yapmak istiyorsanız gene İzmir’den aynı istikameti kullanabilir ya da direkt Bergama ilçesine bilet alabilirsiniz. Tren ile gitmek istiyorsanız İZBAN ile Cumaoava’sına oradan trene binebilirsiniz. Kendi arabanızla gidiyorsanız o halde İzmir’e varmadan kuzeye doğru ilerleyerek Bergama tabelalarını takip edebilirsiniz.

Bergama Gezilecek Yerler Nedir?

 Bergama Akropol Alanı 

Bergama antik bölgesi, tek başına çarpıcı konumuyla dikkat çekmektedir. Beş kilometre uzaklıktaki yamaçta yuvarlanan Akropolis bölgesi bir zamanlar kuvvetli bir Helenistik kentin atan kalbiydi. En çarpıcı özelliği, tepenin dik güneybatı yamacına yerleştirilmiş ve Athena Tapınağı’ndan dar bir basamakla erişilen 15.000 kişilik tiyatrodur. MÖ 170 civarında inşa edilmiş ve bir zamanlar antik dünyanın en büyük kütüphanelerinden birine ev sahipliği icra eden meşhur kütüphanesinin kalıntılarıdır. Kütüphanenin batısında mermer sütunlu terasıyla Roma döneminde inşa edilmiş Trajan Tapınağı yer alır.

Bergama Asklepion Bölgesi

Bu antik kaplıca, çağıl Bergama nahiyesinden iki kilometrelik bir yokuş yukarı yürüyüş mesafesindedir. MS 2. yüzyılda, balçık banyosu tedavileri ve bitkisel ilaçların kullanımı ile büyük bir şifa merkezi olarak gelişti ve kalan binalarının bir çok, erken Helenistik dönemden ziyade Roma dönemine ilişik ihtişamlı günlerinden kalmadır. Görkemli bir sütunlu cadde, mukaddes bir kuyuyu tutan ana komplekse götürür. Ek olarak kütüphane, Roma tiyatrosu ve hastaların tıp tanrılarına iyileşmek için yakarış ettikleri Asklepios ve Telesphorus Tapınakları burada yer alır.

Kırmızı Bazilika

Bu devasa kırmızı tuğlalı harabe, aslen Hadrian (MS 117-138) tarafınca tanrılar Serapis ve İsis’e adanmış bir mabet olarak inşa edilmiştir. Ondan sonra Bizans döneminde kiliseye dönüştürülmüş ve daha ilkin bu görkemli pagan tapınağını şeytanın tahtı olarak adlandıran Havari Yuhanna’ya adanmıştır.

Bergama Arkeoloji Müzesi

Buradaki muhteşem sergiler, çevredeki arkeolojik alanlardan buluntuları gösterir. Bilhassa 4. yüzyıldan kalma “Bergama Okulu” tanrı heykellerinin sergilenmesi dikkat çekicidir. Daha azca garip bir etnografi kısmı, oldukça hüzünlü ve tozlu görünen dioramalara haizdir.

Bozcaada Adası

Küçük Bozcaada Adası, asmalarla kaplı yeşil yamaçlarla desteklenen görkemli plajları ile güneşe tapanlar için bir cennettir. Burası gelip dinlenmek ve güneşi içinize çekmek için muhteşem bir yerdir. Baş Ayazma Plajı ve Ayana Plajı burada bulunur.

Alaçatı Köyü

Ülkemizin en sevilen dinlence beldesi Alaçatı, gelişen bir yiyecek ortamına haiz bir butik otel cennetidir. Köyün güzel bir halde restore edilmiş geleneksel taş evleri, kafe ve restoranları görülmeye değerdir. Alaçatı ek olarak senelik internasyonal rüzgar sörfü yarışması ile mühim bir rüzgar sörfü noktasıdır. İster yeni süregelen ister deneyimli bir ustalaşmış olun, sahilde dersler sunan oldukca sayıda rüzgar sörfü şirketi ile burası rüzgar sörfü becerilerinizi öğrenmek yada geliştirmek için mükemmel bir yerdir.

Asos

Athena Tapınağı, Ege Denizi panoramik manzarasına haiz, eski görkemli geçmişin bir hatırlatma Assos, Biga Yarımadası’nda MÖ 8. yüzyılda kurulmuştur. Bir zamanlar Aristoteles benzer biçimde filozoflara ev sahipliği icra eden çağıl Behramkale köyü, bugün harabelerin yanında, arkanıza yaslanıp eski ihtişamı hayranlıkla seyretmek için büyüleyici bir yerdir. Mabet başlıca gezinsel albeni merkezidir, sadece keşfedilecek bir nekropol, tiyatro ve ortaçağ duvarlarının kalıntıları da vardır.

Ayvalık

Şimal Ege’nin en güzel şehirlerinden önde gelen Ayvalık, balıkçı teknelerinin seyahat tekneleri ve yatlarla itişip kakıştığı hareketli bir limana inen, oldukça yumuşak pastel tonlarda, asma örtülü, harap taş evlerdir. Perşembe günleri burada mahalli yaşam havası alabileceğiniz Sevinç Sokak’taki büyük ve hareketli Pazar açılmaktadır. Alışverişi seven hepimiz burada birbirinden değişik şeyler bulabilir.


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası