Belgrad’ın gizemli büyüsünü keşfedin | Euronews

Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olmasına karşın Belgrad inanılmaz derecede enerjik. Bu gezinsel kent asla yorulmaz ve pek oldukça sürprizi gizler.

Doğu ile Batı arasındaki geçit Belgrad, değişik kültürlerin buluşma noktası. Sırbistan’ın başkenti, 1,5 milyonu aşan nüfusuyla Avrupa’nın en eski şehirlerinden biridir. Burada geçmiş ve gelecek inanılmaz bir enerji akışında birleşiyor.

Galina Polonskaya, Euronews muhabiri:

“Burada Sava Nehri Tuna’ya akıyor. Kent eski çağlardan beri tecim yollarının kavşağı olmuştur. Şimdi Belgrad, ziyaretçiler üstündeki esrarengiz tesiri ile meşhur.”

Ziyaretçiler, Kalemeydan (Kalemegdan) parkında bulunan Belgrad Kalesi’ni ziyaret ederken kendilerini geçmişe kaptırabilirler. İlk surlar MÖ 3. yüzyılda Keltler tarafınca Sava ve Tuna nehirlerinin kesiştiği yere dikildi.Sonrasında Romalıların eline geçen kentin kalesi toplamda 44 kez tamamen yıkıldı.

Milan Drobnjak, Rehber:

“Kalemeydan şehrin kalbi ve burada zamanı bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Burada surların Roma kısmındasınız. Burada surların Orta Çağ Sırp tarafındasınız. Şu anda Avusturya-Macaristan’da yürüyoruz. duvarın yanında.”

Belgrad’da tarih süresince 122 cenk yapılmıştır. Kale, her iki dünya cenginde da şehri korumak için çaba sarfetmek için kullanıldı.

Milan Drobnjak:

“Belgrad Kalesi’ndeki Ruzica Kilisesi’nin içinde silahlardan yapılmış avizeler var. Bunların Belgrad’da artık cenk olmamasını sağlamak için oldukça derin bir anlamı var.”

Modernite, Sava Nehri’nin karşısından geçmişe bakar. Nehrin derhal karşısında 1960’larda inşa edilen meşhur Modern Sanat Müzesi yer verilmiştir.

Müze, 10 yıl devam eden restorasyonun arkasından “Yugoslavya ve Sırbistan Sanatı” sergisiyle kapılarını ziyaretçilerine açtı. Sergi, 20. yüzyılın başından günümüze Yugoslavya ve Sırbistan’daki sanat sürecini kapsıyor.

Modern Sanat Müzesi Direktörü Dejan Sretenovic:

“Sergi, Yugoslav sanat mirasının önemini vurguluyor. Kültür ve sanat kodlarının Yugoslav sanat alanı dediğimiz yerde harmanlanması.”

Yugoslav devlet adamı Tito’nun bu kültür içindeki yeri oldukça önemlidir.

Yugoslav liderin resmi bir fotoğrafı, Sırp sanatçı Dusan Otasevic’in çalışmalarının merkezinde yer ediniyor. Sanatçı, portreleri Amerikan pop sanatından esinlenen toplu bezemelerle karıştırdı. Bazıları Tito’nun ürkütücü göründüğünü düşünüyor.

Dejan Sretenoviç:

“Eserin kendisinin anlam ifade etmeyen olduğu söylenemez. Tito’nun kült kişilik kültürünün değişik bir sanat diliyle teyidi mi? Burada ironik mesafe görülüyor. O yüzden sorguluyoruz.”

Tito, konuk devlet başkanları ve başbakanlarla Belgrad’ın en güzel caddelerinden kabul edilen Skadarlia’da yiyecek yedi. 400m uzunluğundaki caddedeki eski lokantalar, yorulmak bilmez müzisyenleri ve bohem geçmişiyle meşhur. Meşhur Sırp yazar Goran Gocic bizlere Skadarlia’nın öyküsünü söyledi.

Goran Gociç, Yazar:

“Burası 19. yüzyılın başlarında bir çingene mahallesiydi. Sonrasında Đura Jaksiç benzer biçimde Belgradlı ressamların bohem mahallesi oldu. Meşhur Sırp ressam ve yazar Đura Jaksiç bu sokakta ve bu evde yaşıyordu.”

Three Hats restoranı 1864’te açıldı. Đura Jaksiç gecelerini öteki meşhur yazar ve oyuncularla beraber içki içip şarkı söyleyerek geçirdi.

Skadarlia, insanlara esin veren esrarengiz bir güce haiz olan Belgrad ruhunun simgesi haline geldi.

Hana Selimoviç, oyuncu:

“Belgrad, birbiriyle son aşama bağdaşmayan sadece bir arada mevcud farklı olan şeylerle dolu bir kent. Şehri canlandıran birçok farklılık sebebiyle, Belgrad’a gelen herkesi büyüleyen bir ev duygusu var.”

20. yüzyılın başlarında eklektik bir bilimsel niteliği olan tarzda inşa edilen ve birçok mimara esin veren Belgrad Birleşke Binası. Bina bankalar, ofisler ve lüks mağazalarla çevrilidir.

Alexandra Seviç, Mimar:

“Mimarlar, Belgrad Kooperatifinin çok büyük enerjisini ve bir kurum olarak bankasına yatırılan paraya olan itimatı yansıtmak benzer biçimde ciddi bir göreve sahipti.”

Birleşke Binası, Belgrad’ın geleceğinin gösterildiği yerdir. Belgrad Sahili, Avrupa’nın en büyük gayrimenkul projelerinden biridir. Bölgenin en büyük avm, lüks otelleri, ofisleri ve dünya standartlarında rezidansları yapılacak. Sava Nehri kıyısında 14 bin kişilik yeni bir yaşam alanı oluşturulacak. İlk evler bu yaz sahiplerine teslim edilecek.

Belgrad Su İşleri Genel Müdürü Nikola Nedeljkovic:

“Dolayısıyla, bu projenin arkasındaki ana düşünce, insanları sahile geri getirmek. Bundan dolayı, temel olarak dikkatsizlik edilmiş sahil alanını tekrardan canlandırmak ve insanları mümkün olduğunca suya yaklaştırmak.”

Belgrad asla uyumaz ve gece yaşamı hareketlidir. Turistler, yerliler, gençler, VIP’ler, hepimiz kendince eğleniyor. Nemanja gece kulübünün sahibi DJ Nexie lakaplı bizi en işlek gece kulüplerinden birine götürdü.

Nemanja Tankosiç:

“Sava Mala’dayız. Belgrad gece yaşamının kalbi. Burası şehrin kulüplerin yoğun olduğu eski kısmı. Belgrad’ın ritmini yakalamak için muhteşem bir yer.”

Nemanja Tankosiç:

“Belgrad’da gece yaşamı Sırplar için oldukça hususi. Şundan dolayı biz parti için canlıyız ve parti asla bitmiyor.”

Belgrad partileri senenin 365 günü misafirlerine kendilerini evlerinde hissettiriyor.​

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası