Basra Nerede, Nasıl Gidilir? Basra Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi…


Irak’ın başkenti Bağdat’a 545 km mesafede bulunan Basra oldukça eski bir tarihe haizdir. Dicle ve Fırat nehirlerinin birleştiği noktanın 50 km güneybatısında yer almıştır. Irak’ın güneyinde bulunan bu kent hem de ülkenin ikinci büyük kentidir. Basra Hamar Gölü’nün güneydoğu ucunda bulunur. “Şattül Arap” olarak anılan su yolunun batı kıyısında yer edinen Basra, Basra Körfezi’ne de 55 km uzaklıktadır. Arapça “Al Başrah” olarak anılan Basra181 km yüzölçümüne haizdir ve ortalama olarak nüfusu da 2 milyon civarındadır 

Basra’ya Nasıl Gidilir?

Irak’ın Basra Internasyonal Havalimanı her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlamaktadır. Dünyanın her yerinden Basra’ya direkt ve aktarmalı uçuşlar yapılmaktadır. Türkiye’den de Basra’ya tayyare seferleri bulunmaktadır. Irak ile İstanbul arasındaki uçuş mesafesi 1.564 km’dir. Bu mesafe ortalama 2 saat 15 dakikada kat edilmektedir. Normal olarak aktarmalı uçuşlarda bu süre uzayacaktır.

Çoğu zaman ülkenin öteki şehirlerden İstanbul ya da Ankara aktarmalı Basra uçuşları gerçekleştirilmektedir. Irak’a karayolu ile de gidilebilmektedir. Irak’ın Erbil şehrine Van ilinden uçakla 45 dakikada ulaşılabilmektedir. 

Irak ile Türkiye içinde meydana getirilen antak kalma gereği direkt Bağdat, Süleymaniye, Musul, Erbil ve Basra’ya gezi etmek şartıyla havalimanından 10 gün süreli giriş vizesi de alınabilmektedir. Türkiye’den Irak’a Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya benzer biçimde şehirlerden tertipli seferler yapılmaktadır.

Basra’da Gezilecek Yerler Nedir?

Irak’ın Basra şehri oldukça eski bir tarihe ve stratejik öneme haiz bulunmaktadır. Her ne kadar uzun seneler devam etmiş olan İran-Irak savaşı ve bölgenin iç karışıklıkları Basra’ya seyahatleri negatif etkilemiş olsa da gene de her daim ilgi görmüş bir şehir olmuştur. Bugün Basra çağıl AVM’leri eğlence merkezleri, garip gezinsel etkinlikleri ile bölgenin çekicilik merkezi olmayı sürdürmektedir.

Irak’ın kadim şehri Basra’ya gidildiğinde kesinlikle gezilmesi ihtiyaç duyulan bölgeler vardır. Basra’da gezilecek yerlerin bazıları şunlardır:

Imam Ali Mosque: Basra kentinde hem kiliseler hem camiler vardır. Bu cami de görülmesi ihtiyaç duyulan yerlerden birisidir.

Eski Basra: Bu bölge “Makil Bölgesi” olarak da malum bu bölge eski medeniyetlerin izlerini taşıyan oldukça hususi bir yerdir. Şu sebeple Basra Halife Hz. Ömer tarafınca kurulmuş bir yerleşim yeridir. Hemen sonra Abbasiler Basra’da yargı sürmüşlerdir. İngiltere, Hollanda, Portekiz ve Osmanlı benzer biçimde devletlerden direkt ya da dolaylı olarak etkilenmiş olan bu kentin eski bölgesi ne yazık ki oldukça iyi korunamamıştır. Fakat buna karşın eski Basra’yı görmek o mistik havaya tanıklık etmek tavsiye edilmektedir.

Shatt al-Arab: Basra Körfezi’nden denize dökülmeden ilkin Fırat ve Dicle nehirlerinin buluştukları yer olan Şattülarap palmiye ağaçlarıyla bezenmiş ve pek oldukça zamanı yapıyı barındıran bir bölgedir.

Sinbad Adası: Dünyaca meşhur “Sinbad” masalının mevzusu olan tacir ve maceracı Sinbad bu adada yaşamıştır. Sinbad’ın kalmış olduğu bu ada da Basra’da bulunmaktadır. Dicle ve Fırat nehirleri arasından geçilerek bu adaya gidilebilir.

Basra Cultural Museum: Bölgenin zamanı eserlerinin sergilendiği bu müze de görülmelidir.

Basra’da Yapılacaklar Sıralaması

Basra’da yapılacak pek şey vardır. Bunlardan bazılarını ana hatları ile şu şekilde sıralamak mümkündür:

Shanshal Mall: Bu AVM’de pek oldukça mağaza ve eğlence merkezleri bulunmaktadır.

Basra Family Park: Eğlence parkına gitmek istediğinizde burası sizi yeterince memnun edebilecek bir yerdir.

Son yıllarda oldukça popüler olan Basra Körfezi turuna katılmak kesinlikle tavsiye edilir. Dubai çıkışlı bu turla ilk kez 2002 senesinde yapılmıştır. Artan talep üstüne bugün altı değişik firmanın sekiz büyük kruvaziyeri ile aralık – nisan döneminde nerede ise bir milyon şahıs gezdirilmektedir. Benzersiz bir tecrübe olan bu turlara katılmak gerekir. Irak’ın bu gezinsel kentinde mahalli mutfakları da tatmak önerilecek etkinlikler içinde yer almıştır.Mostar Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir? Mostar Köprüsü Tarihi Ve Hikayesi bilgiler

Mostar Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir? Mostar Köprüsü Zamanı Ve Hikayesi bilgilerYoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası