Barselona’daki lokantalar daha fazla kar etmek için “tek gelen” müşterileri reddediyor

Yaz döneminde bilhassa deniz ve yat limanı kenarlarında yer edinen işletmeler “fazlaca kar getirmemesi ve masaları işgal etmesi” sebebiyle tek gelen müşterileri geri çeviriyor ya da onlara mekanda konum olarak dezavantajlı masaları veriyor.

Barselona’da bazı lokantaların daha fazla kar elde etmek amacıyla tek başına gelen müşterileri geri çevirmesi ve kalabalık satın alan gruplarına yönelmesi mahalli halk içinde büyük tepki topluyor.

REKLAM

Yaz döneminde bilhassa deniz ve yat limanı kenarlarında yer edinen işletmeler “fazlaca kar getirmemesi ve masaları işgal etmesi” sebebiyle tek gelen müşterileri geri çeviriyor ya da onlara mekanda konum olarak dezavantajlı masaları veriyor.

Meşhur Katedral Sagrada Familia’ya otomobille bir tek 5-6 dakika uzaklıkta olan lokanta, kafe ve bilhassa de tapas barlarıyla meşhur Carrer de Blai ve Eixample bölgeleri tepki çeken bu uygulamanın en fazlaca görüldüğü bölgeler.

İspanyol El Pais gazetesi deniz kıyısında yer edinen ve marina kenarında oldukça güzel bir atmosfere haiz mahallede garsonların tek gelen müşterileri “yoğunluk var” ya da “her yer rezerve edildi” şeklinde bahanelerle geri çevirdiğini yazdı.

“Tek müşterilere meydana getirilen işlem pek de hoş değil”

El Pais’te yer edinen habere bakılırsa mekan sahipleri daha fazlaca kazandırdığı için kalabalık grupları ağırlamayı tercih ediyor. Yaz mevsiminde yoğunluk olduğu için satın alan sıkıntısı da çekmeyen işletmeler bu sebeple tek şahıs gelen turistleri hela ya da mutfak kenarı veyahut insan geçişinin yoğun olduğu masalara yönlendiriyor. 

Barselona’da yaşayan İspanyol bir mahalli gezgin verdiği röportajda söz mevzusu Carrer de Blai ve Eixample semtlerinde birçok lokantaya gittiğini ve onlarca boş masa olmasına karşın hiçbirinin kendisine yer vermediğini açıkladı.

“Bir keresinde bahçedeki açık alanda bir lokantada yer buldum. Oturduktan derhal sonrasında bir garson gelip masanın rezerve olduğu bahanesiyle beni kaldırdı. Kalktığım anda oraya kalabalık bir gezgin kafilesini oturttular. Kendilerine bu masayı evvelde rezerve ettiniz mi diye sorduğumda “hayır” yanıtını aldım.”

Aynı gezgin söz mevzusu bölgede değişik bir lokantada “size yer veririz sadece yemeğinizi yiyecek için 20 dakika vaktiniz var” denildiğini, başka bir işletmedeyse garsonların kendisine “bahçe kısmındaki masaların bir tek kalabalık gruplara verildiğini” söylediğini kaydetti.

“Tek başına yiyecek yiyenler fazlaca kar getirmiyor!”

Lokantaların deyim yerindeyse “tek satın alan yasağı”nın ardında ilk olarak maddi sebepler yatıyor. Grup olarak gelen müşteriler daha fazla tüketiyor. Bunun yanında yabancı turistler, yerlilere nazaran daha fazla harcama yapıyor.

Restoranlar yabancı turistlerden azami oranda kar elde etmeye çalıştıkça, mahalli halk da giderek daha fazla hayal kırıklığına uğruyor. Şehrin yerlileri önceki yıllarda dışarıda oturup öğle ya da akşamları bir şeyler içebildiklerini, şimdi ise kendilerine “kibarca hayır” denildiğini vurguluyor.

İlkbaharda havalar ısınmaya başladıktan sonrasında bölge sakinleri turistlerin yiyecek programlarına uyum sağlamak zorunda kalıyor. Birçok işletme gece 12’den sonrasında hızlıca bir şeyler içmek isteyenleri ağırlamayı reddediyor.

Gazeteci Noemi Vilaseca, Barselona’da buna benzer bir deneyim yaşamış. Vilaseca arkadaşıyla beraber Barselona Uygar Sanat Müzesi’ne (MACBA) girmeden ilkin birer kahve içmek istiyor. Temmuz ayında yaşanmış olan vakası toplumsal medya hesabında paylaşan İspanyol gazeteci, “Bizlere bahçede servis yapmıyorlar, zira akşam yemeği öncesi atıştırmalık zamanı. Niçin? Bundan dolayı fazlaca para kazanamayacaklar.” diyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası