Baltık Rüyası; Letonya… Emre Ünlü yazdı…

62e3d17ebf2144057c481bfe

· Riga Katedrali: Orta Çağ’dan kalma Yaygın olarak Dome Katedrali olarak da malum Riga Katedrali, Letonya’nın en oldukca malum yerlerinden biridir. Baltık Devletlerinde yer edinen en büyük ortaçağ kilisesi olarak kabul edilmektedir.
· Mukaddes Üçlü Katedrali: Barok seçimi zamanı bir Lutheran Katedrali olan Mukaddes Üçlü Katedrali, Liepāja Piskoposu ve Liepāja Piskoposluğu ana kilisesidir.

· Kara Kafalılar Evi: Başkent Riga’da yer edinen Kara Kafalılar Evi, 1334 senesinde evlenmemiş tüccarlar, armatörler ve yabancılar için inşa edilmiştir bir lonca evidir.

 · Özgürlük Anıtı: Riga’da, Letonya Bağımsızlık Savaşı’nda ölen askerler anısına 1935’te dikilmiş anıttır.

· Aziz Peter Kilisesi: Saint Peter’a adanmış Letonya’nın başkenti Riga’da yer edinen yüksek çan kulesi ile meşhur bir Lutheran kilisesidir.

· Letonya Ulusal Sanat Müzesi: 1869 senesinde Riga’da kurulan sanat müzesi, Letonya’nın en varlıklı güzel sanatlar koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

  Üç Kardeş: Riga’da bulunan üç evden oluşan bir bina kompleksi olan Üç Kardeş, Riga’daki en eski konut kompleksini oluşturmaktadır.

· Karosta Hapishanesi: Liepāja’da bulunan eski bir hapishane olan Karosta, müze olarak gezilebileceği benzer biçimde otel olarak da hizmet vermektedir.

· Şimal Kaleleri: Liepāja’nın merkez kalesinin bir parçası olan Şimal Kaleleri, 19. ve 20. yüzyıllar içinde inşa edilmiştir.

· Riga Havacılık Müzesi

· Turaida Kalesi: Letonya’nın Vidzeme bölgesindeki Turaida’da, Turaida Kalesi kısa sürede tekrardan inşa edilmiş bir ortaçağ kalesidir.

 · Sigulda Ortaçağ Kalesi: 1207 senesinde inşa edilmiş kalenin katıları Letonya’daki Gauja vadisinin kenarında yer almıştır.

 · Ventspils Kalesi: 700 yıldan eski olan Ventspils Kalesi, en eski ve en iyi korunmuş Livonya Düzeni kalelerinden biridir.

 · Cesis Kalesi: Letonya’nın en ikonik yapılarından kabul edilen Cesis Kalesi, temelleri 800 yıl ilkin atılmış bir Orta Çağ kalesidir.

· Riga Merkez Çarşısı: 2017 senesinde Avrupa Gastronomi Bölgesi olarak seçilen Riga’nın mahalli lezzetlerinin sergilendiği bir pazardır.

· Mark Rothko Sanat Merkezi

· Daugavpils Mahalli Tarih ve Sanat Müzesi

· Liepāja Gölü

· Liepāja Sahil Parkı

· Jurmala Sahili

· Kemeri Tabiat Parkı

· Dzintari Orman Parkı

· Kanieris Gölü

· Gauja Ulusal Parkı

· Venta Şelalesi

· Lemberg Trilby (Ventspils’de yer edinen bir kayak merkezidir.)

Yoruma kapalı.