Balıklı Göl Nerede Ve Nasıl Gidilir? Hangi Şehirde? Balık Gölün Büyüklüğü, Oluşumu Ve Özellikleri


Balıklı Göl Hangi Şehirde?

Balıklı göl Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde içeriyor. Bu gölün efsanevi hikayesi ve etkisinde bırakan görüntüsü ile gören herkesi kendine fanatik bırakıyor. Balıklı göl, İslamiyet’e inanan hepimiz için fazlaca mühim bir yer tutuyor. Bu göl, tarihimiz ve inancımız açısından değişik bir yere haiz bulunuyor. Gölün içinde yüzen balıklar mukaddes sayıldığı için avlanmasına izin verilmiyor ve büyük bir özenle korunuyor. Balıklı göl, kesinlikle her insanın gezip görmesi ihtiyaç duyulan bölgeler içinde içeriyor.

Balık Gölün Büyüklüğü, Oluşumu ve Özellikleri

Üç büyük dine inanan peygamberlerin inanılmış olduğu Hz. İbrahim’in yaşamış olduğu dönemlerdeki zalimlikleriyle haklına çektiren Nemrut’un Hz. İbrahim peygamber içinde yaşanmış olan vaka sonucunda balıklı gölün oluştuğuna inanılıyor. Balıklı gölün gizemli bir hikayesi olması, tüm ziyaretçileri ve inanan herkesi derinden etkiliyor.

Hz. İbrahim ateşe atılmış olduğu vakit ateşin suya, odunların ise balığa dönüştüğüne inanılan bu göl, bu derin hikayesi yardımıyla büyük ilgi görüyor. Halk tarafınca bu gölde bulunan balıkların mukaddes olduğuna inanılıyor. Bu yüzden balıklar korunuyor ve avlanmıyor. Türkiye’nin organik güzellikleri içinde yer edinen balıklı göl, her yıl ağırladığı yerli ve yabancı turistler yardımıyla ülkemiz ekonomisine mühim bir katkı sağlıyor.

Balıklı Gölün Başlıca Özellikleri

İnanışa bakılırsa Balıklı gölün içinde bulunan balıklar mukaddes sayılıyor.

Başlıca hastalıklara iyi geldiği tespit edilmiştir.

Ülkemizin en mühim gölleri içinde yer alır.

Sıradışı ve mukaddes sayılan bir göldür.

Günün her saati fazlaca sayıda ziyaretçi tarafınca ziyaret ediliyor.

Balıklı Göl Hakkında

Balıklı göl platosunda Hz. İbrahim’in doğduğu mağara da bulunuyor. Bu mağara, üç semavi dininin atası olarak kabul ediliyor ve fazlaca sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Her sinden, şehirden ve dünyanın her yerinden ziyaretçi kabul eder. Hz. İbrahim’in doğduğu mağaranın derhal yanında bulunan devrin din alimi Beddiüzaman Said Nursi’nin mezarı da bulunuyor.

Turizmin göz bebekleri içinde sayılan Balıklı göl, Halil-ür Rahman Gölü’nün derhal güneyinde içeriyor. Bu göl ile ilgili pek fazlaca rivayet bulunuyor. Urfa kalesinin derhal önünde er alan Balıklı göl, 150 metrekare bir alana haizdir. Bir rivayete bakılırsa, Hz. İbrahim ateşe atıldıktan sonrasında kızı Hz. Zeliha buna dayanamaz ve Hz İbrahim’in ateşe atılmasına gönlü razı olmaz ve o da kendisini ateşe atar. Bunun sonucunda Zeliha’nın düşmüş olduğu yer de göle döner. Bu rivayetler, balıklı gölün popülerliğini arttırmıştır.

Balıklı Göl ve Çevresi

Balıklı gölün çevresinde bulunan restoran ve çay ocaklarında Şanlıurfa’nın misafirperver, güler yüzlü ve sevecen esnaflar vazife yapıyor. Şehri en güzel şekilde temsil etmek ve turistlere zamanı ve organik güzelliklerimizi en iyi şekilde anlatabilmek için bu esnaflar var gücü ile çalışıyor.

Balıklı göle kadar gelmişken Şanlıurfa’yı da dolaşmak ve burada birkaç gün konaklamak için tercih edebileceğiniz fazlaca sayıda uygun fiyatlı butik oteller bulunuyor. Bu otel seçeneklerinden bir tanesini tercih ederek güzel bir dinlence geçirebilirsiniz. Şanlıurfa’nın organik güzelliklerini, zamanı dokusunu yakından görmek size rahatlık verecek. Dinlence seyahat planlarınız arasına Şanlıurfa’yı eklemeyi unutmamanız gerekir.

 

 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası