Bali Nerede? Bali’ye Nasıl Gidilir? Bali Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Ülkemizden oldukça ötelerde bulunmuş olduğu halde Türkiye’de birçok turistin ziyarette bulunmuş olduğu, kültürünü tanımaya çalmış olduğu, dinlence yapmış olduğu bölgelerden bir tanesi de Endonezya’nın popüler Adası Bali’dir. Son yıllarda hem ülkemizden hem de dünyanın çeşitli ülkelerinden Bali Adası’na ziyaretçi akını yapılmaktadır.

Bali Nerede?

Bali dünya üstünde tropikal iklim kuşağında yer edinen ülkelerden bir tanesidir. Endonezya’nın en popüler ve gezinsel bölgesi olan Bali ülkenin en mühim adasıdır. Endonezya’ya bağlı olan Bali Adası birçok adaya da komşudur.

Bali Adası’na ulaşmak için ilk olarak Jakarta’ya ulaşmak gerekmektedir. Jakarta üstünden Bali Adası’na uçmak ortalama bir buçuk saattir. Bali Adası’na ulaşmak için tayyare kullanılması gerekmektedir.

Bali Adası’na Nasıl Gidilir?

Bali Adası’na ülkemizden en uygun ulaşım aracı uçaktır. Adaya gitmek için direkt ya da aktarmalı olarak ilkin Jakarta ulaşım sağlanır. Ulusal havayolu şirketleri Jakarta’ya uçuş yapmaktadır. Ülkemizden Bali’ye ortalama olarak 15 saat civarında bir uçuş gerçekleşir. Ilk olarak Denpasar şehrine ulaşıldıktan sonrasında bölgenin daha rahat gezilebilmesi için vasıta kiralamak gerekmektedir.

Bali Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bali Endonezya’nın en popüler gezinsel adalarından bir tanesidir. Başkenti Denpasar olan adanın çevresi mercan kayalıkları ile çevrilidir. Adını cenup kumsalları beyaz kumlarla kaplı, Şimal kumsalları ise siyah kıllarla kaplıdır. Bu da adanın oldukça popüler olmasını en büyük sebeplerinden bir tanedir. Bali Adası 3 milyon 150 bin nüfusla oldukça büyük olmasına karşın senenin her periyodu oldukça değişik ülkelerden ziyaretçi kabul etmektedir.

Tropikal iklime haiz olan Bali Adası ekvatora yakın olmasından dolayı sıcak ve nemli bir iklime haizdir. Bölge Ekim ve Mart ayları içinde bayağı fazla yağış alır. Nisan ve Ekim periyodu içinde azca yağış alan Bali bu aylar içinde rutubet oranı daha düşüktür. Bale gitmek için en mühim ve uygun süre ise yağışların azca olduğu Nisan ve eylül ayları arasıdır.

Bali Mutfağı

Yiyecekleri ile meşhur olan Endonezya mutfağı için en mühim besinler; pirinç, et, balık deniz ürünleri ve sebze olarak sıralanmaktadır. Bölgede sokak restoranları oldukça ünlüdür. Bu sokak restoranlarının lezzetleri; gelen turistler tarafınca kesinlikle denenmektedir. En sık tüketilen yiyecekler; kızartılmış pirinç, sebzeli ve etli buharda pişmiş pirinç, kızartılmış not olarak sıralanabilir.

Endonezya Müslümanların çoğunlukta olduğu bir ülke olmasına karşın; Endonezya’ya bağlı bulunan Bali Adası halkın 0 Hindulardan oluşmaktadır. Bu sebeple Bali mutfağında baharatlar bayağı fazla yer kaplamaktadır.

Bali festivalleri ile meşhur olan bir ülkedir. Topraklar tarafınca düzenlenen festivaller bilhassa bölgedeki turistleri eğlendirmek amacıyla düzenlenmektedir. Her yıl onlarca festivale ev sahipliği icra eden Bali bölgeye gelen turistleri eğlendirmek ve oldukça sayıda gezgin çekmek için uygulanmaktadır.

Bali’de Yapılacak Aktiviteler Nedir?

Bali’de yapılacaklar sıralamasında en önemlilerinden bir tanesi Bali masajı yaptırmaktır. Onun haricinde Batur Yener Doğu bölgesinde yürüyüş yapmak da değişik aktiviteler içinde yer alır. Bali kumsallarında görkemli Bali denizine girmek ve sörf yapanları seyretmek de yapabilecekler arasındadır. Bali pirinç tarlaları ziyareti ise en oldukça meydana getirilen aktivitelerden biridir.

Ubud bölgesine gitmek oldukça popüler aktiviteler içinde yer alır. Bali Adasının en meşhur tapınaklarından bir tanesi olan Tana yok Tapınağı ziyaret edilerek burada gün batımı seyretmek de Bölgeye gidenler için yapılacak aktiviteler içinde yer alır. 

 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası