Bakü Nerede, Nasıl Gidilir? Bakü Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi…


2,2 milyon nüfusu ve 20 km’lik (65.616 ft) uzunluğunda güzel bir sahil şeridi ile Bakü, Azerbaycan’da yer almıştır. Bu eşi olmayan şehrin gezginlere sunmuş olacağı fazlaca şey var.

Bakü’ye iyi mi gidilir?

Azerbaycan Hava Yolları ve Türk Hava Yolları, İstanbul’dan Bakü’ye 4 saat sürüyor. Alternatif olarak Alpar Gezim, İstanbul – Aksaray – Bakü içinde haftada 6 kez otobüs seferleri düzenlemektedir. Ek olarak Azerbaycan Havayolları ve Türk Hava Yolları Ankara’dan Bakü’ye günde 4 sefer düzenliyor. Alternatif olarak Gürsoylar, Ankara’dan Bakü Dış Hatlar Otogarı’na günde bir vasıta işletiyor.

Bakü’de gezilecek bölgeler nerelerdir?

Eski kent

Nizami caddesinin sonunda eski şehri çağıl dünyadan ayıran yüksek surları görebilirsiniz. 800 senelik zamanı merkez, mimarisi, atmosferi ve vintage mağazaları ile sizi şaşırtacak. Daracık sokaklarında dolaşıp her köşesine itina gösteren bu güzel yer, hafızalarınızda sonsuza kadar kazınacak.

Şirvanşahlar Sarayı

Eski Kent’in en yüksek noktasında yer edinen bu saray, büyük imparatorluğun karargahıydı sadece günümüzde müze olarak kullanılıyor ve görülmesi ihtiyaç duyulan en garip yerlerden biri.

Kız Kulesi

Eski kent ile Hazar Denizi arasındaki sınırda yer edinen bu yer, eşi olmayan mimarisi ile öne çıkıyor. Kız Kulesi eski bir müdafa kulesi benzer biçimde görünebilir sadece bu mistik yerin zamanı hakkında pek fazlaca efsaneleşmiş vardır. Giriş bileti alarak kuleye girebilir, şehrin ve denizin güzel manzarasının keyfini çıkarabilir ve kendi efsanenizi yaratabilirsiniz. Kız Kulesi’nin derhal haricinde, Eski Kent binalarının arkasından yükselen Alev Kuleleri’nin görkemli manzarasını görmüş olacaksınız. Bu, Bakü’nün en ikonik görüntülerinden biridir; tam olarak bu şehri bu kadar hususi ve eşi olmayan kılan şeyi temsil ediyor.

Haydar Aliyev Merkezi

Haydar Aliyev Merkezi, Nerimanov semtinde bulunuyor ve dünyaca meşhur mimar Zaha Hadid tarafınca tasarlandı. Burası güzel mimarisi ve iç tasarımı ile hafızanıza kazınacak. Bu binanın içinde 10’dan fazla değişik sergi bulabilirsiniz. Ek olarak bu bina güzel ve devasa bir parkla çevrilidir.

Ateşgah

Hinduizm ve Zerdüştlüğün antik ateş tapınağı olan Ateşgah, bin yılı aşkın bir süredir Bakü’de bulunuyor. Bu zamanı mekanın oldukça mistik ve kadim bir havası vardır. Ek olarak eski Azerbaycan’ın kültürü ve zamanı hakkında daha çok informasyon edinebilirsiniz.

Bakü gezilecek bölgeler sıralaması

Nizami Caddesi

Nizami Caddesi, Bakü’nün merkezi caddesidir. “Tarqovaya” olarak da malum bu cadde bir tek yayalar içindir ve dinlenmek yada rahatlamak için güzel bir yerdir. NAzami Caddesi’nde kesinlikle yürüyüş yapmalısınız.

Yayla Parkı

Marytary Lane yada “Kirov Park” olarak da malum High Land Park, Bakü şehrinin görkemli bir manzarasını açan tepenin zirvesinde yer almıştır. Şehitler Camii’nin minarelerinin arkasında yükselen ikonik Alev Kulelerini görebileceğiniz bir bölüm de var. Bu parkta dinlenmek ve oradaki güzel manzarayı içinize çekmek için birkaç saatinizi ayırmanızı tavsiye ederiz. Daha da iyisi, alacakaranlıkta hava kararmadan ilkin tüm şehrin aydınlandığını ve geceleri büyüleyici bir ışık gösterisi sergileyen Alev Kulelerini görmek için Highland Park’ı kesinlikle ziyaret edin.

Minik Venedik

High Land Park’ın derhal altında Venedik, İtalya’da güzel bir rekreasyon var. Burada gondollara binerken güneşin tadını çıkarabilir ve bu güzel yerin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Bulvar

Hazar Denizi kıyısında yer edinen Bakü Bulvarı, sıcacık atmosferi ile hem Bakü vatandaşlarının hem de misafirlerinin gözde mekanlarından biri. Burada çocuklar ve yetişkinler için birçok güzel park, gezinsel yer, mağaza ve öteki eğlence bulabilirsiniz.

Yanar Dağı

Şehre çok da fazla uzak olmayan Yanar Dağ, tabiat harikalarından biridir. Bu eşi olmayan yerde, yüksek bir naturel gaz konsantrasyonu uzun soluklu alevlere niçin olur. Azerbaycan’a niçin Ateş Ülkesi dendiğini buradan öğrenebilirsiniz.

Minyatür Kitap Müzesi

Bakü’de görülmesi ihtiyaç duyulan en eşi olmayan yerlerden önde gelen Şirvanşahlar Sarayı’nın derhal yanında; Minyatür Kitaplar Müzesi, dünyada türünün tek örneğidir. Bu müze, Zarifa Salahova’nın son 30 yılda bizzat toplamış olduğu 6.500’ün üstünde küçük kitabı sergiliyor. Kuran’ın minyatür bir versiyonu, bir tek şişirilmiş bir Rus kitabı ve Azerbaycan Anayasası da dahil olmak suretiyle 60’tan fazla ülkeden kitaplar bulabilirsiniz.


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası