Azerbaycan’ın kaçırılmaması gereken en iyi 5 yürüyüş rotası

İster adrenalin dolu, ister hayranlık uyandıran bir manzaraya haiz daha sakin bir yürüyüş arıyor olun, Azerbaycan’ın en iyi beş yürüyüş rotası, çantalarınızı hazırlamanız için size esin verecek.

Azerbaycan, yırtıcı manzaralar, sivri dağ zirveleri ve ücra köyler arasından geçen, dünyanın en etkisinde bırakan yürüyüş parkurlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. 

REKLAM(*5*)

Bu parkurlar her seviyeden yürüyüşçüler için erişilebilir olsa da bu, parkta bir yürüyüş kadar rahat oldukları anlamına gelmiyor. 

Rotaları tamamlayan yürüyüşçüler dağların zirvesindeki anıtlar, şeker kamışı rengindeki kayalıklar ve keşfedilecek masalsı mezralarla ödüllendiriliyor. 

Maceraya hazırsanız, Azerbaycan’ın en iyi beş yürüyüş rotasını sizler için derledik. Ek olarak, Outdoor Caucasus’tan mahalli rehber Tural Mehbaliyev’den her rota için akılda tutulması gereken tavsiyeler de var. 

Galahudat’tan Azerbaycan’ın en yüksek köylerinden Kınalık’a

Mesafe/süre: 8km/3 saat  

Ülkenin en yüksek yerleşim yerlerinden birine doğru görkemli manzaralar eşliğinde bir yürüyüş için büyüleyici Kafkas Dağları doğru adres. 

Parkur Galahudat’tan başlıyor ve 8 km uzunluğunda tabelalı bir yolu takip ediyor. Yürüyüş ortalama 3 saat sürüyor ve tüm beceri seviyeleri için uygun. 

Azerbaycan’ın en yüksek zirvesi Bazardüzü’nün üzerinizde belirdiği Galahudat köyünden yukarı doğru tırmanmaya başlıyorsunuz.

Rotanın ana kısmı, nefes Gizilgaya kayalıkları ve yemyeşil Qudyalçay Vadisi manzaralı geniş, düz bir yol süresince aşama kaydediyor.

Varış noktanız Kınalık: Nüfusunun soyu Nuh peygambere kadar uzanan, kayalık bir çıkıntı süresince dağılmış bir grup evden oluşan bir köy. 

Kınalık, Kafkasya bölgesinde devamlı yerleşim olan en eski yerlerden biri ve sakinleri yüzyıllar süresince kendilerine özgü dillerini ve kültürlerini korumayı başarmış. 

Mehbaliyev’in “yaşayan antik mimari müzesi” olarak tanımladığı merkezde gezinirken köylülerin dokuma, çömlek ve kilim yapımı benzer biçimde geleneksel el sanatlarını icra ettiğini görmüş olacaksınız.

REKLAM(*5*)

Burada, geleneksel semaverde çay servisi icra eden minik bir çay evi ve yiyecek ile barıncak hizmeti sunan konuk evleri bulacaksınız.

Masal ormanları için Sim Köyü’nden şelaleye

Mesafe/süre: 6,5 km/3 saat

Bu 3 saatlik parkur, Talış Dağları’nın kalbinde yer edinen Sim Köyü’nde başlıyor. Köyde yaşam arıcılık, sebze ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği çevresinde dönüyor. 

Sim, binlerce senelik ağaçları ve evlerin içinde yer edinen yosunlu kayalarıyla Yazar Tolkien’in hayal dünyasından bir yerleşim yeri benzer biçimde hissettiriyor. Köyün yakınında bir kamp alanı var sadece yerli ailelerin yanında da kalabilirsiniz.

Buradan Hirkan Ulusal Parkı süresince 6,5 km’lik bir rota izleyeceksiniz. Meyve dolu mandalina bahçelerinden geçecek ve ışıltılı Hazar Denizi’ni seyredebileceksiniz. 

REKLAM(*5*)

Yürüyüş, ormanın subtropikal neminden sonrasında serinletici bir dalış imkanı elde eden Sim Şelalesi’nde bitiyor.

Görkemli dağlar için Çıraqlı’dan Cevadhan zirvesine

Mesafe/süre: 13,9 km/5,5 saat 

Bu parkur, Qoşqar Dağı’nın gölgesindeki Genceçay nehrinin kıyısında uzanan Çıraqlı köyünde başlıyor.

Rotanın çoğunu toprak yol ve dağ patikaları süresince yürüyorsunuz. Fazlaca azca ağaç ya da nebat örtüsü bulunduğundan, görkemli Kepez Dağı, Qoşqar Dağı ve Murov sıradağlarının her taraftan yükselen kayalık zirvelerinin sonsuz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Mehbaliyev, tüm rotalarda olduğu benzer biçimde, yürüyüşçülere kaybolmamak ve çevreye zarar vermemek için işaretli patikalarda kalmaları icap ettiğini hatırlatıyor. 

REKLAM(*5*)

Cevadhan Zirvesi’nin tepesinde, 1786-1804 yılları aralığında yargı devam eden Gence Hanlığı’nın son hanı Cevad Han’ın anıtı bulunuyor. Heykel, mızrak şeklinde bir çitle çevrili Gence arması ile liderin profilinden oluşuyor.

Çıraqlı köyünde ve varış noktasına giden yolda su kaynakları var sadece dükkan yok, bundan dolayı kendi yiyeceklerinizi getirmelisiniz.

Mayıs ve ekim ayları içinde bölgede kamp icra eden çobanlar olabilir, bu yüzden yürüyüşçüler köpeklere dikkat etmeli. Mehbaliyev, “Kampı ve koyunları korumak için eğitildiklerini ihmal etmeyin.” diyor. Sadece kaybolursanız ya da mesele yaşarsanız çobanlar size destek olabilir.

Yemyeşil vadiler ve şelaleler için Laza’dan Kuzun’a

Mesafe/süre: 6,5km/2,5 saat 

Bu rota Kusar bölgesindeki iki antik yerleşimi birbirine bağlıyor. Fazlaca sayıda köklü konuk evinin yanı sıra restoranlar, kafeler ve bir bakkal dükkanına haiz olan Laza nahiyesinde başlıyor.

Rota, yazları yemyeşil, kış aylarında ise karla kaplı bir dağ geçidini takip ediyor. Bu rotayı soğuk aylarda geçmeyi düşünüyorsanız Mehbaliyev, dağlarda koşullar hızla değişebileceğinden hava tahminlerini denetim etmenizi öneriyor.

Yol süresince, Kusarçay geçidinde gürleyen İkiz Şelaleler’in nefes kesici manzarasını görmüş olacaksınız.

Bu yürüyüşte iki tırmanış yapacaksınız. İlkinin tepesinde, Kızılkaya Dağı ve Şahdağ’ın yüce zirvelerinin gölgesinde yemyeşil Kusarçay vadisinin manzarasını seyredebilirsiniz.

Bir sonraki kilometre sizi ikinci tırmanış için yine yükselmeden ilkin vadiye indiriyor.

Sık ormandan son bir kısa iniş sizi Lezgi halkının yaşamış olduğu renkli evlerden oluşan Kuzun Köyü’ne götürüyor. 

Gerçek üstü manzaralar için Şeker Kamışı Dağları

Kuba-Bakü karayolu süresince batıya, Altıağaç dağ köyüne doğru ilerlerken gerçeküstü güzellikte bir vadiden geçiyorsunuz. Her iki tarafta da kırmızı, pembe, turuncu ve tebeşir renkli çizgileri ve girdapları olan dalgalı tepeler var.

Azerbaycan’a yönelik rehberler yazan İngiliz gezi yazarı Mark Elliott, bölgeye Şeker Kamışı Dağları adını vermiş ve adı bu şekilde kalmış. 

Göze çarpan renklerin, kademeli erozyonla açığa çıkan kayadaki demir bileşikleri katmanlarından kaynaklandığı düşünülüyor. 

Yürürken yere yakından bakarsanız, kalamar benzeri eski bir belemnite ilişkin fosilleşmiş kalıntıları görebilirsiniz.

Dağların içinde yılan benzer biçimde kıvrılan birkaç minik patika var. Kendine güvenen bir yürüyüşçüyseniz ve bir GPS haritalama sisteminiz var ise, bu tarz şeyleri kendi başınıza keşfetmeyi seçebilirsiniz.

Mehbaliyev, Beybayim Dağı’na ya da Beşparmak Dağı’na yürümeyi öneriyor.

“Ana dağlar otobana oldukça yakın, bu da arabayı yakınlara park etme ve kolayca yürüyüş yapma fırsatı veriyor.” diye ekliyor.

Aksi takdirde, en iyisi bir tura katılmak ya da Bakü civarlarında bulabileceğiniz mahalli bir şirketle organize bir yürüyüş yapmak.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası