Azerbaycan: Şeki sarayında göz kamaştırıcı Şebeke işçiliği

Kartpostalın bu bölümünde Azerbaycan’daki Şeki Hanları Sarayı’nı ve sarayın aşağı yukarı hareket ettirilebilen, ufak ahşap detayların uygulanmış olduğu pencerelerini göreceğiz.

Azerbaycan hakkında bilmeniz gerekenler

  • Azerbaycan; İran, Ermenistan, Gürcistan ve Rusya ile sınırı olan 86 bin kilometrekare alana haiz bir ülkedir.
  • 10 milyona yakın insanoğlunun yaşamış olduğu ülkede Azerice ve Rusça konuşuluyor.
  • Başkenti Bakü’dür. Averaj yaşam süresi hanımlarda 74, erkeklerde 68’dir.
  • Azerbaycan petrol ve petrol ürünleri ihraç etmektedir.

Saray, 1783-1795 yılları aralığında Şeki şehrinde Muhammed Hasan Han tarafınca yaptırılmıştır.

Doğu ve batı yüzeyleri ahşap olan sarayın yapımında yanık tuğla ve bordür taşları kullanılmıştır. Cephenin tüm alanlarında yatay ve dikey geometrik işlemeler uygulanmıştır.

Bu pencerelerde, doğrusu ağlarda, metrekare başına çivi kullanılmadan 14.000 parça birleştirildi. Bu hususi işçilik, kuşkusuz büyük bir sabır gerektiren kakma sanatının inceliğini ve yaratıcılığını gerektirmektedir.

İpek Yolu zamanında Azerbaycanlı tüccarlar bu sarayın yapımında kullanılan vitrayları İtalya’dan satın almış, karşılığında baharat ve ipek vermişlerdir.

Tofig Rasulov, ağ yöneticisi: “Bir metrekareyi yapmak 6 ay sürüyor. Tek parçada bir milimetre hatası yapmış olursanız, şimdiye kadarki tüm emekleriniz boşa gider. Han Sarayı’ndakileri yaparken bir çeşit cımbız kullanmışlar ve 2 yıl sürmüş.

Izgara aslen ışık gibidir. İlk bakışta fazlaca zayıf ve kırılgan görünse de zaman içinde daha dayanıklı ve dayanıklı hale gelir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası