‘Avrupa’nın Maldivleri’ Sardinya Adası dijital göçebelere ücretsiz konaklama imkanı sağlıyor

Avrupa’nın Maldivleri olarak malum ve beyaz kum ve turkuaz rengi sahilleriyle meşhur Sardinya Adası’nın Ollolai kasabası ‘dijital göçmenlere’ Schengen vizesi olmasa dahi ücretsiz konaklama imkanı sağlıyor. İtalyan yöneticiler bu vesileyle bölgedeki nüfusu canlandırma ardında.

Avrupa’nın Maldivleri olarak malum ve beyaz kum ve turkuaz renkli sahilleriyle meşhur İtalya’nın Sardinya Adası, ‘dijital göçebelere ücretsiz konaklama sunuyor.

REKLAM

Eğer yazılımcı, web sitesi tasarımcısı, IT uygulamaları vb. işlerle uğraşıyorsanız ve işinizi devam ettirebilmek için size lüzumlu olan şeyler yalnız bir dizüstü bilgisayarla süratli bir internetse Sardinya’nın Ollolai nahiyesinde “Work from Ollolai” adlı program kapsamında minimum 3 ay ücretsiz kalabilirsiniz.

İş yaşamının stresinden uzak, İtalyan köyünde sakin bir yaşam

Los Angeles’tan Sardinya Adası’na gelen 39 yaşındaki yazılımcı Clarese Partis, İtalyan yöneticilerin bu imkanından yararlanan ilk dijital göçebelerden.

“İşimi yaparken değişik bir yere gitme isteği duydum.” diyor Amerikalı yazılımcı. Partis, Ollolai Köyü’nün gezinsel bir yer olmadığını belirterek taşındığı yeri şu şekilde tanımlıyor: “Burası doğayla iç içe, dağlarla kaplı, havası temiz, görkemli sahillere haiz kucak dolusu güneşlenebileceğim bir yer. Rahat ve dünyanın daha yavaş döndüğü, sakin bir köy.”

Covid-19 pandemisi sonrası birçok dijital göçebe Sardinya Adası benzer biçimde doğayla iç içe olan bölgelere akın etti. Talebi karşılayabilmek için bölgedeki birçok eski ve bakımsız bina adeta arı benzer biçimde çalışan ustalar tarafınca konaklamaya hazır hale getirdi.

Dünya üstünde iklimi yumuşak, nüfusu azca, web altyapısı kuvvetli bilhassa de deniz kenarı bölgelere ilgi artıyor. 

Partis, Ollolai’daki gündelik yaşamından memnun bulunduğunu belirterek, “Köylülerin dükkanlarını ziyaret ederek alışveriş yapmayı oldukça seviyorum. Mantar, makarna, gnocchi (İtalyan mantısı)…Burada mükemmel yemekler yapıyorlar.” diyor.

Ollolai Köyü, Sardinya’nın büyük şehirleri Cagliari, Sassari ya da adanın şimal doğusunda yer edinen La Maddalena ve Palau benzer biçimde yazın kalabalık gezinsel sahil şeridine kıyasla oldukça daha sakin ve rahat bir yer. 

Sadece birazcık daha hareketli bölgelere gitmek isteyen biri otomobille ortalama otuz dakika sürüş yaparak bu bölgelere gidebilir.

Ollolai Kasabası niçin ücretsiz konaklama sağlıyor?

İtalyan yetkililerin Sardinya benzer biçimde gezinsel yönden popüler bir adada ücretsiz konaklama hizmeti vermesinin sebebi, adanın iç kısımlarında nüfusun giderek azalıyor olması.

Ollolai’nin nüfusu son 100 yılda 2 bin 250’den bin 300’lere gerilemiş. Bölgedeki yetkililer nüfus düşüşüyle uzun senelerdir savaşım ediyor. Bölgede 2022 senesinde acil durum duyuru edilmiş zira nüfus son on yılların en düşük seviyesi gerilemiş.

Bu sebeple yetkililer kısa ya da uzun vadeli olsun kapılarını yabancı göçebelere açmış. Eğer Schengen vizeniz yoksa Ollolai’da 3 ay ücretsiz konaklayabiliyorsunuz. Sadece bu vakit zarfında dijital bir projeyi bitirdiğinizi kanıtlamanız gerekiyor.

REKLAM

Bunun yanında bölgede yalnız 1 euro ödeyerek eski bir köy evini de satın alabiliyorsunuz.

Elbet birazcık para harcayıp bu evi tadilat yaparak çekip çevirmeniz gerekiyor. Ollolai’daki mahalli yetkililer bu sayede bölgeye canlılık gelmesini ve daha oldukça yabancı ya da yerli göçebelere yatırım yapmasını umuyor.

Ollolai Belediye Başkanı Francesco Columbu, “Daha şimdiden birçok yabancı izbe köy evlerini satın alarak, bu konutları onardı ve daha başka yatırımlar yapmış oldu. Bu şimdiden bizim için büyük bir başarı sayılır.” diyor.

Belediye Başkanı Columbu, Ollalai’a 20 bin euro altyapı yatırımı yaparak web şebekesini güçlendirmek ve dijital göçebelere süratli bir ağ bağlantısı sağlamak istiyor.

Avrupa haricinde yaşayan dijital göçmenler şimdilik Ollalai’da 3 ay kalabiliyor. Avrupa Birliği (AB) bir ülkede kalıcı oturumunuz var ise bölgeden ev satın alabilir, İtalya’da emek verme ve oturma iznini oldukça daha süratli bir halde alabilirsiniz. 

REKLAM

Avrupa haricinde yaşayan dijital göçmenler 3 ay ücretsiz konaklamadan yararlanabilmek için Aralık 2023’ün sonuna kadar başvurularını yapabilirler.

Sardinya’da dijital göçebelere sunulan konaklama hizmeti neyi kapsıyor?

Doğayla iç içe olmak isteyenler için Ollolai iyi bir yaşam alanı. Eskiden bu köyün tarlalarında hayvanlarıyla beraber uyuyan çoban ve çiftçilere rastlamak basit bir şeydi. Şimdilerdeyse tadilat yapılmış yüksek süratli web bağlantısına haiz parıltılı şirin evlerde dijital göçebeler boy gösteriyor.

Bölgede sosyalleşmek için birçok etkinlik var. Buraya gelen göçmenler mahalli fuar ve festivallere devamlı olarak çağrı alıyor. Ek olarak bölge halkı da zyaretçileri tanımaya oldukça istekli ve sıcakkanlı. Ne de olsa Akdeniz insanları!

Los Angeleslı Partis’in ilk izlenimleri de bu tezi doğrular özellikte.  “Mahalli halk oldukça sıcak ve misafirperver” diyor ve ekliyor: “Gezinsel yerlerdeki benzer biçimde size bir şey satmaya çalışmıyorlar. Samimiler ve sizinle dostluk oluşturmak istiyorlar.”

Ollolai Belediyesi “dijital göçebelerin” kira, elektrik, öteki satmaca ve hizmet vergilerini karşılıyor sadece ulaşım harcamaları kendilerine ilişik.

REKLAM

İtalyan yetkililer: Bu parasız dinlence değil, 3 ay içinde bir projeyi bitirdiğinizi kanıtlamalısınız

Buraya göç etmek isteyenlerden istenen bazı şartlar var.

Mahalli bir kültür merkezi olan Sa Mata’nın başkanı Veronica Matta, ücretsiz konaklama hizmeti için “Bu parasız bir dinlence değil” diyor ve ekliyor:

“Buraya gelenlerin dijital göçebe olarak kanıtlanmış bir geçmişe haiz olmaları ve burada geçirdikleri vakit sonunda bir iş, yazı, araştırma makalesi yada belgesel benzer biçimde somut bir yapıt bırakmaları gerekiyor.”

“Teknoloji, medya, finans, emlak, mimarlık benzer biçimde ustalaşmış meslek dallarında çalışanlar ve işlerini uzaktan web yöntemiyle takip edebilenlerin yanı sıra sanatçılar, yazarlar, müzisyenler, bilim adamları ve akademisyenler de sağladığımız bu imkandan yararlanabilirler.”

Veronica Matta karşılıklı olarak her türlü anlaşmaya açık olduklarını belirterek köy kültürlerini zenginleştirecek her türlü etkileşime, informasyon paylaşımına açık olduklarını dile getiriyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası