Avrupa’da turistlerin en çok yankesiciliğe uğradığı ülkeler ve şehirler

Avrupa’da turistlerin en çok yankesiciliğe uğradığı ülke İtalya oldu.

Avrupa’da meydana getirilen bir araştırmaya gore kıtada yankesicilik vakaları en çok ülke İtalya yaşanıyor. Bilhassa başkent Roma ve yabancı turistlerin en çok zirayet etmiş olduğu bölgelerden Milano ufak çaplı hırsızlıkların en çok yaşandığı şehirler sıralamasında ilk sırayı paylaştı.

REKLAM

İngiltere merkezli ‘Quotezone.co.uk’ adlı web sitesinin yapmış olduğu son araştırmada Avrupa Yankesicilik Sıralaması (European Pickpocket Index) ve bu biçim olaylardan korunmak için lüzumlu önlemlerle ilgili bir rapor açıklandı.

Quotezone şirketinin yabancı ülkelere tatile giden gezginlerin yorumlarına dayanarak yapmış olduğu araştırma sonuçlarına gore yaz döneminde yankesicilik faaliyetlerinin en çok yaşandığı ülke İtalya oldu.

Bilhassa başkent Roma’nın en çok gezgin çeken noktalarından Kolezyum (Flavianus Amfi Tiyatrosu), Trevi “Aşk” Çeşmesi ve Pantheon Tapınağı yankesicilik olaylarının en çok yaşandığı kent ve mekanlar olarak ön plana çıkıyor.

İtalya’nın Milano şehrinde bulunan Duomo di Milano Katedrali turistlere yönelik ufak hırsızlık olaylarının en çok yaşandığı bölgeler içinde üst sıralarda yer alırken, Floransa kentindeki meşhur Gallerie degli Uffizi de bu sıralamada sıralama başını çekti.

Araştırmaya gore İtalya’daki bu zamanı mekanlarda geçtiğimiz yıl bin 906 değişik yankesicilik vakası yaşandı. Turistler bu vakalarda ya para çaldırdı, ya da telefon, çanta, kolye, bilezik ve gözlük şeklinde değerleri eşyalarını yitirdi.

Verilere gore İtalya’ya tatile giden her bir milyon turistin 463’ü yankesiciliğe maruz kalıyor ve bu oran İtalya’yı Avrupa Yankesicilik Sıralaması’nde zirveye taşıyor.

İlk 5’te Hollanda ve Almanya var

İkinci sırada ise dünyanın ve Avrupa’nın en çok gezgin çeken ülkesi Fransa içeriyor. Yankesicilik vakaları ülkenin başkenti Paris’te yoğunlaşmış durumda. Verilere gore her bir milyon yabancı turistin 283’ü ufak çaplı hırsızlık vakalarına maruz kalıyor.

Yabancı turistler tarafınca dünyada en çok ziyeret edilen kent olan Paris’in meşhur Eyfel Kulesi’nde çalışanlar, 2015 senesinde yankesicilik olaylarının artması sebebiyle greve gitmiş ve söz mevzusu gezinsel bölgede devamlı olarak polisin vazife yapmasını talep etmişti.

Araştırmaya gore Hollanda, yankesicilik olaylarının Avrupa’da en çok yaşandığı üçüncü ülke konumunda.

Dördüncü sırada Almanya yer alırken ilk 5’in son esnasında, yaz mevsiminde turistlerin deniz, kum, güneş tatili için en çok tercih etmiş olduğu Avrupa ülkelerinden Yunanistan bulunuyor.

Türkiye sıralamada ilk 10’da

İspanya listeye altıncı bayağı giriş yaparken, yankesiclik vakalarında ilk sırada yer edinen İtalya’ya gore bu Akdeniz ülkesinde 5 kat daha azca görülmüş.

REKLAM

Avrupa’da yankesicilik olaylarının en azca yaşandığı ülkeler ise milyonda 30 olay ile İrlanda ve milyonda 18 olay ile Polonya.

Türkiye ise sıralamada İspanya ve Portekiz’in peşinden 8’inci sırada içeriyor. Türkiye’de bilhassa Avrupa’nın en kalabalık şehri olan ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği İstanbul’da yankesicilik olaylarının daha sık yaşandığı görülüyor.

Yankesicilere karşı korunmanın en iyi yolları nedir?

Quotezone Kurucusu ve CEO’su Greg Wilson, “Hırsızlık her yerde olabilir ve turistlerin çoğunlukla ziyaret etmiş olduğu bölgeler, yankesici ve hırsızların tatilcilerin cüzdanlarını ve çantalarını hedef almaları için en uygun yerlerdir” diyor:

“Paris’teki Eyfel Kulesi ve Roma’daki Trevi Çeşmesi şeklinde mühim gezinsel mekanlar, yoğun şekilde kalabalık insan yığınlarına maruz kaldıkları için yankesiciler açısından popüler yerlerdir.”

Wilson, yankesicilerin hedefi olmamak için bilhassa yabancı turistlere pahalı mücevherler şeklinde kıymetli eşyalarını oteldeki bir kasada bırakmalarını ve yanlarında yüklü oranda nakit para taşımamalarını öneriyor. Wilson ek olarak telefonları ve cüzdanları güvende tutmak için fermuarlı ve güvenlik kilidi olan çaprazlama takılabilen çanta yada bir bel çantası ile gezi etme tavsiyesinde bulunuyor.

REKLAM

Wilson ek olarak kıymetli taşınabilir kişisel eşyaların asla gözetimsiz bırakılmaması icap ettiğini belirtiyor ve ekliyor, “Gezi sigortası şirketleri yolcuların eşyalarına ‘makul itina’ göstermesini koşul koşar ve eşyalara kafi koruma sağlanmaması durumunda ihmalkarlık sebebiyle hırsızlık için ödeme yapmayı kabul etmeyebilir.”

“Yankesiciliğe maruz kaldıysanız, sigortadan maddi hasarınızı talep etmek için hmen polise gidip durum  hakkında rapor tutturmalısınız. Bu sigorta talebinizi destekleyecek en mühim fiil.”

Çanta şeklinde eşyalarda maddi kıymeti olmasa da geçişlik, yeterlik, tapu ya da mühim evrak yitirmek de tatilinizi kabusa çevirebilir. Bu sebeple bu biçim evrakların dijital kopyalarını ufak bir taşınabilir bellekte tutmakta yarar var. Cep telefonlarının çalınması ihtimaline karşı, ‘telefonumu bul” uygulamasını kullanmak da oldukça mühim.

Mühim belgelerin kopyalarını almak ve bu tarz şeyleri çevrimiçi olarak saklamak da iyi bir düşünce. Bir ‘telefonumu bul’ uygulaması indirin ve telefonunuzun çalınması durumunda tüm verilerinizin yedeklendiğinden ve fotoğraflarınızın otomatikman çevrimiçi depolama alanına yüklendiğinden güvenilir olun. Bulut uygulamalarına yedekleme yapmış olursanız tatilde çektiğiniz güzel fotoğrafları da kaybetmemiş olmuş olursunuz.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası