Avrupa Birliği, yabancılar için serbest dolaşımı kolaylaştırmaya hazırlanıyor

Avrupa Parlamentosu (AP), AB üyesi olmayan bir ülkeden çalışmak için gelen yabancılar için uzun soluklu ikamet statüsü elde etmek için ihtiyaç duyulan süreyi 5 yıldan 3 yıla indirme niyetini deklare etti.

Tüm AB üye hükümetlerinin onayını gerektiren bu mevzuatın Şubat 2024’e kadar, şu demek oluyor ki bir sonraki Avrupa Parlamentosu seçimlerinden ilkin kabul edilmesi gerekiyor.

Sadece siyasal gruplar içinde bilhassa göç problemi sebebiyle çıkan tartışmalar hükümetlerin süreci yavaşlatmasına niçin olabiliyor.

AB’de uzun soluklu ikamet statüsünü iyi mi elde edersiniz?

AB’de bu statüyü elde etmek için yabancıların bir AB üye ülkesinde minimum beş yıl yaşamış olmaları gerekir.

Bu sürenin hesaplanmasında yabancının 6 ay kesintisiz yurt dışına “çıkmaması” ve yurt haricinde geçirilen toplam sürenin 10 ayı “geçmemesi” şartı aranır.

Sıhhat sigortasının yanı sıra “istikrarlı ve tertipli ekonomik kaynaklara” haiz olduklarını da kanıtlamaları gerekir.

Yabancıların ek olarak bazı Üye Devletlerde dil yeterlilik imtihanını geçmeleri ve yaşadıkları ülkeye entegre olduklarını göstermeleri gerekmektedir.

Uzun dönem ikamet iznine haiz yabancılar, yurttaş olmadıkları için öteki üye ülkelere gezi etmek istediklerinde vize almak zorundadır.

Değişimler AB üyesi olmayan vatandaşlar için neleri içeriyor?

Azca malum AB yasasına nazaran, üçüncü ülke vatandaşları, bir AB ülkesinde ‘yasal olarak’ minimum beş yıl yaşamışlarsa, kuramsal olarak AB’de uzun soluklu ikamet statüsüne hak kazanırlar.

Avrupa Parlamentosu (AP) ise bu sürenin 5 yıldan 3 yıla düşürülmesini önermiş ve yabancıların değişik üye devletlerde kalışlarını birleştirme olanağına haiz olması icap ettiğini savunmuştur.

Bu anlaşmanın amacı, AB’de uzun süre ikamet eden AB dışı vatandaşların “entegrasyonunun kolaylaştırılması”dır.

AP, değişik zamanlarda yabancıların Ukraynalı sığınmacılar benzer biçimde eğitim almış, mevsimlik işçi olarak çalışmış yada sığınma talebinde bulunmuş olabileceğine de dikkat çekti.

Değişen bir öteki mevzu ise, yeni statünün tüm AB üye ülkelerine kapıları açması.

Yabancılar bu ülkeleri ziyaret edebilecek, iş bulabilecek ve yerleşme imkanlarından yararlanabilecek.

Avrupa Parlamentosu’nun sivil özgürlükler komitesi tarafınca meydana getirilen açıklamaya nazaran, “Yeni kurallara nazaran, AB’de uzun soluklu ikamet statüsüne haiz yabancılar, piyasa kontrolleri benzer biçimde uygulamalar olmadan çalışmak yada okumak için ikinci bir üye ülkeye taşınabilecekler. yada entegrasyon gereksinimleri.”

Bundan sonrasında ne olacak?

Avrupa Parlamentosu tutumunu netleştirdi. Akabinde üye devletler bu konudaki tutumlarını belirleyecek ve düzenlemenin nihai metnini ortaya çıkarmak için AP ile görüşme edecekler.

Yeni mevzuatın Şubat 2024’e kadar, şu demek oluyor ki gelecek yıl Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinden ilkin tamamlanması gerekiyor.

Avrupa istatistik ofisi Eurostat’ın 2021 verilerine nazaran AB devletlerinde 23,7 milyon AB dışı yurttaş yaşıyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası