Avrupa Birliği Türkiye ile ilişkileri geliştirmeye yeşil ışık yaktı; şartlarını sıraladı

Avrupa Birliği, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesine yeşil ışık yaktı; Şartları sıraladı: Kıbrıs problemi çözülmeli, insan hakları ihlalleri son bulmalı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Türkiye ile Avrupa Birliği içinde daha kuvvetli ilişkilerin geliştirilmesinde karşılıklı çıkar olduğuna inanıyoruz” dedi. dedi.

Brüksel’de dışişleri bakanları toplantısının arkasından düzenlemiş olduğu basın toplantısında “Türkiye ile ilişkilerin tekrardan iyi mi kurulacağını ele aldık” diyen Borrell, iki taraf arasındaki ilişkilerin gelişmesinin Ankara’nın Kıbrıs problemi ve insan hakları mevzusundaki hamlelerine bağlı bulunduğunu sözlerine ekledi.

“Kıbrıs problemininin ilgili BM kararları doğrultusunda çözülmesi Türkiye ile bu yeni angajmanda kilit rol oynayacaktır.” o ifadeleri kullandı

24 senedir resmi AB talibi olan Ankara ile Brüksel arasındaki katılım müzakereleri, insan hakları ihlalleri ve hukukun üstünlüğüne saygı mevzusundaki endişeler sebebiyle 2016’dan beri durmuş durumda.

10 Temmuz’da Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan beklenmedik bir halde Ankara’nın katılım müzakerelerinin tekrardan başlatılması çağrısında bulunmuş oldu ve bu fikri Türkiye’nin İsveç’in NATO askeri ittifakına katılma teklifini onaylamasına bağladı.

Bu ayın başlarında Reuters’e konuşan üst düzey bir Türk yetkili, Ankara’nın AB’den vizesiz gezi ve AB üyelik sürecinin bazı fasıllarının kapatılması mevzusunda somut ilerleme beklediğini söylemiş oldu ve Batı’nın Türkiye’yi mali gereksinimleri mevzusunda desteklemesi icap ettiğini ekledi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası