Assos Nerede, Nasıl Gidilir? Assos Gezilecek Yerler Nelerdir?


Assos zamanı milattan ilkin 6. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Günümüzde de antik çağlardan kalma pek oldukça yaratı olan Assos tarih meraklılarının gezmesi gerektiği yerdir. Assos’ta konaklama imkanları da oldukça gelişmiştir. Assos’u dolaşmak için de 2 gün ayırmanız kafi olarak bilinmektedir. Osmanlı döneminde de pek oldukça yaratı bulunan Assos daima gözde bir dinlence beldesi olmuştur.

Assos Nerede?

Assos Çanakkale’nin Ayvalık ilçesinde yer edinen bir mekandır. Assos Behramkale olarak da adlandırılır.

Nasıl Gidilir?

Assos’a gitmek son derecede kolaydır. Hem toplu taşıma araçlarını hem de hususi aracınız ile bu bölgeye ulaşabilirsiniz. Kent dışından gelecek ziyaretçiler ilk olarak Ayvacık ilçesine direkt otobüs ile ulaşım sağlayabilir. Otobüs ile ulaşım sağladıktan sonrasında Assos’a gitmek için bir aktarma yapmanız gerekmektedir. Assos için otobanı da kullanarak ulaşabilirsiniz. İstanbul’un Avrupa yakasından direkt Tekirdağ Çanakkale yolundan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Assos Gezilecek Yerler Nedir?

1) Assos Antik Limanı

Assos’un antik çağlardan kalma olan bir limanıdır. Assos antik liman 2000 senesinde da restore edilmiştir. Restorasyon süreci bizzat bakanlık tarafınca adım atmıştır. Bu bölgeyi korumak amacı ile de ön tarafına bir dalga kıran eklenmiştir. Assos antik limanı oldukça güzel bir atmosfere haiz olan bir limandır. Assos’un en ilgi çekici bölgeleri içinde yer edinen Assos antik limanı bölgenin gezinsel yerlerindendir. Assos antik limanı zamanında meşe palamutları ile çevrili olan bir limandı.

2) Behramkale Köprüsü

Behramkale köprüsü Assos’un en zamanı köprüleri ve günümüzde de halen daha kullanılan bir köprüdür. 14. yüzyılda inşa edilen bu Behramkale köprüsü Murat Hüdavendigar tarafınca inşa ettirilmiştir. Tam olarak 600 senelik bir geçmişi olan Behramkale köprüsü günümüzde de kullanılmaya devam edilmektedir. Toplam da 80 metre uzunluğu bulunan bu köprü 3.5 metre genişliğe haizdir. Behramkale köprüsünden gidiş geliş yol bulunmaktadır. Osmanlı döneminde inşa edilmiş olduğu malum bu köprü devrin en sağlam köprülerinden bir tanesi olarak kullanılmaya devam etmiştir.

3) Assos Antik Şehir

Tam olarak milattan ilkin 6. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Assos antik şehir Osmanlı döneminde de kullanılmaktaydı. Behramkale köyüne de yakın bir lokasyonda bulunmaktadır. Assos antik şehir volkanik tepe üstüne inşa edilmiştir. Bu bölgede tarihte ilk kazı Osmanlı döneminde yapılmıştır. Osmanlı döneminde Amerikalı arkeologlar tarafınca meydana getirilen kazı emek harcamaları 2 yıl süresince sürmüştür. Assos antik şehir günümüze kadar tüm orijinalliği ile gelmeyi başarmıştır. Assos antik kentine giriş tutarı 25 TL olarak belirlenmiştir. Müze kart ile direkt giriş sağlayabilirsiniz.

4) Athena Tapınağı

En zamanı yerlerden bir tanesi olan Athena tapınağı şehrin en yüksek bölgesinde yer almıştır. Assos’un zamanı yerlerinden bir tanesi olan Athena tapınağı Anadolu’da yapılmış olan en güzel tapınaklardan bir tanesidir. Athena tapınağına gelmiş olarak burada tarihe tanıklık edebilir ve bol miktarda fotoğraf çektirebilirsiniz. Athena tapınağı içinde bir tane de Tanrıça heykeli yer almıştır.

5) Hüdevandigar Cami

Bölgede yer edinen zamanı camilerden bir tanesidir. Bu cami 14. yüzyılda inşa ettirilmiştir. Tam olarak tek kubbeli ve kare şeklinde inşa ettirilen Hüdavendigar cami antik kente de oldukça yakın bir konumdadır. Hüdavendigar cami Osmanlı mimarisi ile inşa edilmiştir. Osmanlı döneminde 1. Murat döneminde inşa ettirilmiştir. Hüdavendigar Camii Behram köy içi yolunda bulunmaktadır.

6) Zeus Atları

Dede tepe üstünde bulunmaktadır. Zeus atları kayalardan ve taşlardan oluşturulmuştur. Zeus atları antik çağa kadar uzanan bir zamanı olduğu belirlenmiştir. Tam olarak mukaddes tapınak olarak da görülen Zeus Atları birçok insanoğlunun takip etmiş olduğu yerdir.

7) Sivrice Plajı

Assos’un plajlarından bir tanesidir. Sivrice plajı tam olarak 10 kilometre uzaklıkta ulunmaktadır. Bektaş köyüne oldukça yakın bir konumdadır. Dar ve taşlık bir alana haiz olan Sivrice plajı 500 metre uzaklıkta yer almıştır.


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası