Apple iPhone 15’i tanıttı: Hangi yenilikler geldi? Türkiye fiyatı ne kadar?

ABD’de iPhone 15’in başlangıç fiyatı 799, iPhone 15 Plus’ın ise 899 dolar olacak. Türkiye’de ön sipariş zamanı 22 Eylül olarak belirlenen iPhone 15’in fiyatı 49 bin 999 TL, iPhone 15 Plus’ın ise 55 bin 999 olarak açıklandı.

Dünyanın önde gelen teknoloji devlerinden Apple, düzenlemiş olduğu geleneksel Apple Etkinliği’nde iPhone 15 akıllı telefon serisini tanıttı. 

REKLAM

Küresel akıllı telefon pazarındaki gerilemenin damgasını vurmuş olduğu bir dönemde meydana getirilen tanıtımda öteki üreticilerden daha başarıya ulaşmış bir satış grafiğine imza atan Apple, 15 serisinde daha parlak ekran, 48 megapiksellik yüksek çözünürlüğünde olan kamera ve tamamı çevresel atıklardan dönüştürülmüş kobalt barındıran pil kullanacak. 

Apple merakla beklenen öteki bir mevzu olan USB-C şarj sistemine hem iPhone 15 hem de AirPods Pro cihazlarında geçildiğini duyurdu. AB, 2024 yılı sonuna kadar blokta satılan tüm cep telefonları, tabletler ve kameraların bir USB Type-C şarj girişi ile donatılmasını mecburi kılmıştı.

Türkiye’de fiyatı ne kadar?

Öte taraftan 15 serisinde iPhone 14 Pro’da kullanılan A16 Bionic işlemci çipini kullanacağını duyuran teknoloji devi, iPhone 15 fiyatlarının 799, iPhone 15 Plus’ların ise 899 dolardan itibaren piyasaya sürüleceğini duyurdu. Türkiye’de ön sipariş zamanı 22 Eylül olarak belirlenen iPhone 15’in fiyatı 49 bin 999 TL, iPhone 15 Plus’ın ise 55 bin 999 TL olarak açıklandı.

iPhone geçen yıl Apple’ın 394,3 milyar dolarlık satışlarının yarısından fazlasını oluşturmuştu. 

Counterpoint Research’ün verilerine bakılırsa, küresel akıllı telefon pazarı ikinci çeyrekte neredeyse 27 milyon adetlik bir düşüş yaşayarak 268 milyona geriledi: Sadece Apple’ın satışları aynı dönemde yalnız bir milyon tane gerileyerek akıllı telefon üreticileri içinde minimum düşüş gösteren şirket oldu.

Etkinlikte yeni Apple Smartwatch 9’u da tanıtan Amerikan devi, saat yardımıyla kullananların baş ve işaret parmaklarını birbirine iki kere dokundurarak gelen aramaları yanıtlayabileceklerini belirtti. Apple böylece elleri dolu olan müşterilerinin sorunsuz şekilde telefonlarına cevap verebileceklerini vurguluyor. 

Apple Watch Ultra 2’nin de tanıtılmış olduğu gecede akıllı saatin bisiklete binme ve dalış için yeni özelliklere ve Apple’ın şimdiye kadar ürettiği en parlak ekrana haiz olduğu ifade edildi.

Deri kullanımına da son veren şirket, bu ürünlerden bazılarını süet hissi veren “FineWoven” adlı kumaşla değiştirecek.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası