Apollon Tapınağı Nerede, Nasıl Gidilir? Apollon Tapınağı Tarihi Ve Özellikleri…


UNESCO Dünya Miras Sıralaması’nde kendisine yer bulmuş durumda olan Apollon Tapınağı, inşa edilmiş olduğu antik dönemden günümüze ulaşmış en mühim yapılar içinde yer almıştır. Bir fazlaca eski bir tarihe haiz durumda olan bu mühim yapı, ek olarak efsaneler ve hikayeleri ile de ön dikkatleri üstüne çekmektedir. Bünyesinde pek fazlaca mühim yapıt barındıran Apollon Tapınağı, yalnızca ziyaretçiler değil mevzusunda uzman pek fazlaca şahıs İçinde mühim bir yer tutmaktadır.

Apollon Tapınağı Nerede?

Apollon Tapınağı hakkında informasyon sahibi olmak isteyenlerin öncelikli olarak merak etmiş olduğu konuların başlangıcında bu zamanı güzelliğin nerede olduğudur. Bu sebeple Apollon Tapınağı nerede sorusu web tarayıcıları vasıtasıyla sık sık sorgulanmaktadır. Apollon Tapınağı, Türkiye’nin gözde dinlence şehirlerinden biri olarak öne çıkmakta olan Aydın ilinin Didim ilçesinde konumlanmış durumdadır. 

Miletos öteki bir ifade ile Milet Antik Kenti’nin dini merkezi olma niteliği taşıyan Didyma doğrusu günümüzdeki adı ile Didim ilçe merkezine 1 km. mesafede yer almakta olup, Türkiye’nin en gözde plajlarından kabul edilen Altınkum Plajı’nın 3 km. kuzeyinde Didim ilçesine bağlı olan Yenihisar köyü sınırları içerisindedir. Açık adresi ise şu şekildedir: Hisar, Özgürlük Cad., 09270 Didim/Aydın

Apollon Tapınağı’na Nasıl Gidilir?

Adeta geçmiş tarihin günümüze yansıması olma niteliği taşımakta olan Apollon tapınağına fazlaca çeşitli ulaşım seçeneklerinin varlığı söz mevzusudur. Bu yüzden ulaşılması en kolay yerlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Apollon Tapınağı, konum olarak Didim kazasının Yenihisar köyü sınırları içinde bulunur. 

Tarihi yapıya ulaşım noktasında fazlaca çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Bunlardan ilki toplu taşıma araçları olmaktadır. Ek olarak tercih edilebilecek bir öteki ulaşım alternatifi ise dolmuşlar olmaktadır. Didim’in şimal kesiminde bulunan Apollon tapınağı’na ulaşım sağlanması noktasında ilk olarak Didim merkeze ulaşım sağlanması gerekmektedir. Didim merkezden kalkan ve Yenihisar köyüne seferler düzenlemekte olan dolmuşları kullanarak tapınağa kolaylıkla ulaşım sağlanabilmesi mümkün olmaktadır. 

Şahis vasıta ile ulaşım için’de ilk olarak Didim merkeze ulaşım sağlanması gerekiyor. Buradan da Yenihisar köyü levhaları takip edilerek bölgeye ulaşım sağlanabilir. Bu süreçte Altınkum Plajı’nın olduğu yola çıkılması durumunda da aynı hizada konumlanmış olan Apollon Tapınağına güçlük çekilmeden ulaşım sağlanabilmektedir.

Apollon Tapınağı Nerede, Nasıl Gidilir Apollon Tapınağı Tarihi Ve Özellikleri...Apollon Tapınağı Tarihi ve Özellikleri

Apollon Tapınağının tarihinin M.Ö. 6. Yüzyıla kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Bu zamanı yapının geçmişi, Helenistik bir yapı altında büyük İskender’e kadar uzanır. Bilhassa de perslere karşı yapılmış olan harp için inşa edilmiş olduğu tahmin edilmektedir. Geçmişi Antik Yunan ve Roma dönemine kadar uzanmakta olan Apollon Tapınağı, inşasının sonrasında fazlaca uzun seneler içinde tamamlanmış bir merkez olarak da dikkatleri üstüne çekmektedir. İnşa edilmiş olduğu devrin merkezi olarak pek fazlaca asker ve siyasetçi, komutan ve sıhhat için pek fazlaca insan bölgeye gelmekteydi.

Apollon Tapınağında bilhassa ayinler yapılmaktaydı ve bunun için mabet görevlilerine belirli bir ücret ödenmesi durumu söz mevzusu idi. Bilhassa de bu yapının son aşama büyük bir mabet olması ile beraber çeşitli kehanetlerden dolayı pek fazlaca meşhur isim zamanında bu tapınağa gelmekteydi. Bu mevzuyla ilgili olarak mabet görevlileri gelecek hakkında tahminler yürütmekteler idi.

Fakat tek tanrılı devrin başladığı süre kahinlerin söylemiş oldukları şeytanca görüldü ve yasaklanmaya başlandı. Bilhassa de hem harp bölgesi olmasıyla hem de dini bir hususi durumunun bulunması sebebiyle, pek fazlaca mühim eserin yerini almış bulunduğunu söylemek mümkün olmaktadır. İki sıra halinde 124 tane sütundan meydana gelmiş durumda olan bu Çok önemli mabet, günümüzde halen mühim bir kısmı ayakta kalmış şekilde varlığını sürdürmeye devam etmektedir.

Apollon Tapınağı’nın belirlenmiş durumda olan ziyaret saatlerinin varlığı söz mevzusudur. Buna bakılırsa kış periyodu veya yaz dönümü olarak iki şekilde ziyaret saatlerinin ele alınması durumu vardır. Yaz döneminde zamanı bir geçmişe haiz olan Apollon Tapınağı’nı ziyaret etmek isteyenler saat 08.00 ila 18.30 arası gelebilme olanağına haiz durumdadırlar. 

Bununla birlikte kış dönemlerindeki ziyaret saatlerinde antik Apollon Tapınağı keşfetmek isteyenler ise 08.30 ve 17.30 saatleri içinde bölgeye ulaşım sağlayabilme olanağına sahiptirler. Didim Apollon Tapınağı giriş tutarı ise 25 TL olup, müze kart geçerlidir.


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası