Amerikan Vatandaşı Nasıl Olunur? Amerikan Vatandaşı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir? Amerikan Vatandaşı Olma Şartları Nelerdir?


Amerikan vatandaşı olmak için yılda ciddi anlamda bir müracaat talebi alınmaktadır. Bu sebeple Amerikan vatandaşlığına geçiş şartları da detaylı olarak irdelenmiştir.

Amerikan Vatandaşı Nasıl Olunur?

Amerikan vatandaşı olabilmek için belirlenmiş 4 değişik yol bulunmaktadır.

ABD Birleşik Devletlerinde Doğan Olmak: ABD’ da doğan bir şahıs, otomatikman Amerikan vatandaşı olmaktadır. Bu sebeple birçok şahıs tarafınca doğum kanalıyla kazanılan vatandaşlık hakkı kullanılmaktadır.

ABD Vatandaşı Ebeveyne Haiz Olmak: Minimum 1 ebeveynin Amerikan vatandaşı olması, doğacak çocuğun da Amerikan vatandaşı olmasını sağlar.

ABD Vatandaşı ile Evlenmek: Amerikan vatandaşı bir kimselerle 3 yıl süresince evli kalmak gerekmektedir.

ABD Ordusunda Vazife Almak: Amerikan Ordusu içinde 1 yıl süresince hizmette bulunan ve minimum 5 yıl süresince ABD’ de ikamet eden kişiler, Amerikan vatandaşı olma koşulunu elde etmiş olurlar.

Green Card: 5 yıl süre ile Green Card sahibi olup, bu süreyi ülkede geçiren kişiler için vatandaşlık hakkı doğmaktadır.

Amerikan Vatandaşı Olmak İçin Gerekenler Nedir?

 • Amerikan vatandaşı olmak isteyenlerin ilk olarak yerine getirmesi ihtiyaç duyulan bazı gereklilikler bulunmaktadır. Bu gereklilikler şu şekildedir:
 • 18 yaşını doldurmuş ya da 18 yaşından büyük olmak.
 • ABD Birleşik Devletleri tarafınca atanan mülakatta başarı göstermiş olmak.
 • 5 senelik bir Green Card sahibi olmak
 • Green Card’ ı olmayan kişilerin minimum 3 yıl süreyle bir Amerikan vatandaşı ile evli kalmış olması.
 • İngilizce sınavında başarı göstermiş olmak. (Amerikan vatandaşlığı için, temek düzeyde İngilizce bilinmesi gerekmektedir.)

Amerikan Vatandaşı Nasıl Olunur Amerikan Vatandaşı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir Amerikan Vatandaşı Olma Şartları NelerdirAmerikan Vatandaşı Olma Şartları Nedir?

Amerikan vatandaşı olma şartları, bir takım gerekliliği yerine getirmekle adım atar. Bu gereklilikleri yerine getiren şahıs, Amerikan vatandaşı olmak için başvuruda bulunabilir. Amerikan vatandaşı olmak için temel şartlardan biri; ülkede ikamet etme süresidir. Bu süre averaj 3 ila 5 yıl olarak değişmektedir.

Vatandaşlık için başvuruda bulunmadan ilkin; temel derecede İngilizce bilmek, Amerikan zamanı ve anayasası hakkında data sahibi olmak önemlidir. Bununla beraber; ABD Birleşik Devletleri hükümetine ve yasalarına bağlılık yemini etmek de öteki şartlar içinde yer verilmiştir.

Green Card Nedir?

Green Card kısaca Yeşil Kart; resmi adıyla ‘Daimî İkametgâh’ olarak geçmektedir. Bu karta meydana getirilen müracaat ile Amerikan vatandaşı olma hakkı kazanılmaktadır. Green Card başvuruları, elçilikler vasıtası ile duyurulmaktadır.

Müracaat formu eksizsiz bir halde doldurulduktan sonrasında sonuçların açıklanması beklenir. Uygun adaylar için; Green Card sahibi olarak Amerikan vatandaşı olma yolunda ilk adım atılmaktadır.

Amerikan Vatandaşı Olmak İçin Müracaat Evrakları Nedir?

Amerikan vatandaşı olmak için; hükümet tarafınca talep edilen bazı resmi evraklar bulunmaktadır. Bu evrakların, başvurudan ilkin hazır edilmiş olması gerekmektedir.

 • Mezuniyet belgesi, talebe belgesi, tahsil durumunu gösterir evrak
 • Doğum belgesi
 • Güncel geçişlik
 • Evlilik cüzdanı
 • Banka hesaplarını gösterir döküm cetveli
 • Adli sicil kâğıdı
 • Nüfus kayıt örneği
 • ABD İkamet Adresi
 • Biyometrik fotoğraf 2 tane
 • Eksiksiz doldurulmuş vize müracaat formları

Tüm bu belgeler; başvuruda bulunan ve Amerikan vatandaşı olması istenen aile üyeleri için hazırlanmalıdır.Almanya Vatandaşı Nasıl Olunur? Alman Vatandaşı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir? Almanya Vatandaşı Olma Şartları Nelerdir?

Almanya Vatandaşı Nasıl Olunur? Alman Vatandaşı Olmak İçin Gerekenler Nedir? Almanya Vatandaşı Olma Şartları Nedir?Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası