Altınkum Plajı Nerede? Altınkum Plajı Ücretli Mi? Nasıl Gidilir?


Altınkum Plajı Nerede?

Çeşme-İzmir’de bulunan Altınkum plajı gene iki değişik plaj için kullanılan ortak bir isimdir. Bu plajlardan bir tanesi Altınkum Halk plajı olarak geçer ve çocuklar için uygundur. Diğeri ise İşletmelerle çevrili uzun bir kumsaldır. Çeşme’nin merkezine on dakikalık mesafededir. Bu plaj beş yüz metre uzunluğunda ve on beş metre genişliğindedir.

Altınkum plajı adını altın rengi kumlarından almaktadır. Plajın denizi yavaşça derinleşir, suyu daima soğuktur ve sıcak, bunaltıcı günlerde insanların olmazsa olmaz bir yerdir. Öteki ılıca sahillerinin aksine plajın suyu en sıcak günlerde bile soğuktur.

Didim Altınkum plajı iki yüz altmış gün ila üç yüz gün süresince güneş alan bir plajdır. Burada insanoğlu kış mevsiminde ve ilkbaharda plajda güneşlenmektedir. Deniz turizminin Didim içinde gelişmesinin başlıca sebebi bu plajdır.

Altınkum Plajı Ücretli Mi?

Çeşme-İzmir Altınkum Plajı Ücret

Bölgede çeşitli beach club ve kafeler görülmektedir. Giriş ücretleri bütçeye uygun olarak nitelendirilmektedir. İki şezlong ve bir şemsiyenin günlük fiyatı on beş lira olarak kaydedilmiştir. Çevrede bulunan beach clubların giriş fiyatı ise on ila yirmi lira içinde değişim göstermektedir.

Didim Altınkum Plajı Ücret

Sabah sekiz akşam yedi saatleri içinde plaj açıktır. Plaj içinde şezlong ve şemsiye tutarları ayrı olarak ücretlendirilir. Şezlong beş Türk lirası ve şemsiye beş Türk lirası şeklindedir. Toplamda on liraya şezlong ve şemsiye kiralanmaktadır.

Altınkum Plajına Nasıl Gidilir?

Çeşme-İzmir Plajına Ulaşım

Çeşme otoyolu üstünden gidildiğinde ortalama otuz dakikalık bir süre içinde plaja ulaşım sağlanmaktadır. Hususi bir araçla ulaşım sağlayanlar için otopark bulunmaktadır ve tutarı on Türk lirasıdır. Buna ek olarak toplu taşıma olanakları da mevcuttur.

Didim Altınkum Plajına Ulaşım

Toplu taşıma araçları kullanılacaksa, ilk olarak Aydın terminalinden Didim’e kalkan dolmuşlara binilir. Sonrasında Didim’den Altınkum beldesine giden dolmuşlara binilerek Altınkum plajına ulaşım kolayca sağlanır. Hususi bir araçla ulaşım sağlanacaksa, Aydın’a girdikten sonrasında Didim tabelaları takip edilir. Daha sonrasında ise kent merkezinden Altınkum tabelaları takip edilir. Dileyen olursa çevrede bulunan esnaftan yardım da alınabilir.

Çeşme Altınkum Plajı Civarlarında Gezilecek Bölgeler Nerelerdir?

Pırlanta Plajı, Hususi Müzeler (Köstem Zeytinyağı Müzesi), Eski Kalıntılar (Çeşme Kalesi)
Çeşme’den Yapılmadan Dönülmemesi Ihtiyaç duyulan Şeyler

Tekne Turu, Çeşme Marina’da taze balık yiyecek, Sakızlı dondurma yiyecek, Alaçatı Pazarı’na uğramak, Köy kahvaltısı yapmak

Çeşme Tavsiyeleri

Çeşme’nin en meşhur zamanı bölgeleri denilince ilk kabul edilen Eritrai Antik Kenti’dir. Bu mühim seyahat yerinin Çeşme’ye gidecekler için kesinlikle görülmesi gerekenler listesine eklenmesi tavsiye edilir. 1964 ve 1982 yılları aralığında pek oldukca arkeolojik kazıyla ortaya çıkarılmıştır. Antik Ege’nin en mühim kentlerinden biri olarak isimlendirilmektedir. Eski devrin on iki İyon kentlerinden biridir.

Milattan ilkin üç bin yılına kadar yaşam bulunduğunu gösteren kalıntılar bulunmuştur. Kentin içinde tiyatro, Heroon, surlar ve Heraleion yer verilmiştir. Şehir bin üç yüzlü yıllarda Türklerin egemenliği altına girmiştir. On altıncı yüzyılda İlderen olarak adlandırılmıştır. Sonrasında Ildır olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

Çeşme Kalesi’ne yakın bir mesafede bulunan Kervansaray da görülmesi tavsiye edilen yerlerden biridir. Günümüzde otel olarak vazife görmekte olan bu kervansaray Kanuni Sultan Süleyman tarafınca yaptırılmıştır. Kırk beş odası bulunmaktadır. Osmanlı mimarisiyle ve iç tasarımı ile değişik bir konaklama deneyimi sunmaktadır.

Buna ek olarak Çeşme kaplıca ve ılıcalarıyla bilinmektedir. Bundan dolayı bölge sıhhat turizmi açısından da tercih edilmektedir. Romatizma benzer biçimde ağrılı hastalık geçiren kişilerin en oldukca tercih etmiş olduğu yerlerden biridir.

Kaplıca Kaplıcaları Çeşme’nin merkezine beş kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır. Romatizma, aşırı kilo ve deri hastalıklarına iyi gelen kaplıca sularında dinlenmek tercih edilen bir aktivitedir. Buna ek olarak kaplıca çevresinde bulunan konaklama yerlerine günlük olarak giriş sağlanmaktadır. Halka açık olarak kullanım sağlanan sıcak su kaynaklarının civarlarında herhangi bir giyinme kabini ve eşyaların bırakılabileceği bir dolap bulunmamaktadır.

Çeşme, bununla beraber kamp yapmayı seven kişiler için de keyifli ve tercih edilen bir yerdir. Plaj, koy ve doğa parklarında çadır oluşturmak tavsiye edilen bir aktivitedir.

 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası