Almanya Vatandaşı Nasıl Olunur? Alman Vatandaşı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir? Almanya Vatandaşı Olma Şartları Nelerdir?


1 Ocak 2000 tarihinden sonrasında öne çıkan yasa sebebiyle, yabancı anne ve babadan birinin minimum 8 yıl Almanya’da bulunması, bebeğin Almanya vatandaşı olmasına olanak verir. Doğal bu durum yetişkinler ile birlikte evlatların değişik yaş kriterlerine bakılırsa farklılık izah edebilir.

Almanya Vatandaşı Nasıl Olunur?

Almanya vatandaşı olma durumu birçok değişik Kriter üstünden ele alınmaktadır. Bu durum Almanya yasalarına bakılırsa sağlanır. Bilhassa oturma izni ve oturma süresi ile beraber Almanya’da bulunma sebebi mühim yer taşımaktadır. Bu kapsamda herhangi bir kabahat işlememiş ve Almanya kanunlarına uymuş olmak en mühim hususlar içinde gelir.

Bu bağlamda genel çerçevede 8 yıl Almanya’da yaşamış olmak en mühim kriterdir. Doğal yeni doğan bebekler için bir ebeveynin Alman vatandaşı olması yeterlidir. Gene bir Almanya vatandaşı ile evlenmek anlam vatandaşı olma yolunda mühim kriterdir. Siyasal sığınma başvurusu kabul edilen kişilerin 6 senelik bir oturma süresi gerekir.

Alman Vatandaşı Olmak İçin Gerekenler Nedir?

1970’lerden bu yana Alman vatandaşı olma mevzusunda Türkiye’den pek oldukça şahıs göç etti. Bilhassa iyi bir yaşam, meslek ve kazanç elde edilme mevzusunda mühim yer taşımaktadır. Avrupa’da bir yaşam sürdürebilmek amaçlı Alman vatandaşı olmak ilk sıralarda gelir.

Doğal bu kapsamda belli başlı kriterlerin tamamlanması oldukça önemlidir. Bilhassa kişinin geliş sebebi, oturma izni ve süresi bu kapsamda öne çıkar. Kişinin sığınmacı olup olmaması gene bu kriterler içinde gelir. Doğal yaş kriterlerine bağlı olarak da anlam vatandaşı olmak için gerekenler değişkenlik izah edebilir.

Şu sebeple mesela 60 yaşından büyük olan kişiler için 12 senelik bir oturma süresi gerekir. Bundan ufak yaşlarındaki kişiler adına ise 8 senelik bir oturma süresi öne çıkar. Doğal Yeni doğan bebekler için ebeveynlerden birini Alan vatandaşı olması da yeterlidir.

Almanya Vatandaşı Nasıl Olunur Alman Vatandaşı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir Almanya Vatandaşı Olma Şartları NelerdirAlmanya Vatandaşı Olma Şartları Nedir?

Alman vatandaşı olma mevzusunda birçok değişik kriterini yerine getirilmesi gerekir. Bu kriterler yaş kriterleri, oturma izni ve süreleri ile birlikte doğum ve sığınmacı şeklinde pek oldukça durum söz mevzusudur.

– Anne ya da babadan birinin fakat vatandaşı olan ve doğan çocuklar

 – 60 yaş üstü olan kişilerin 12 yıl Almanya’da oturması

 – 60 yaş altı kişilerin 8 yıl Almanya’da ikamet etmesi

 – Sığınmacı olarak kabul edilen kişilerin 6 yıl süreyle Almanya’da ikamet etmesi

 – Bir Alman vatandaşı ile evlenmiş olmak

 – Almanya kanun ve yasalarına oturma izni süresi içinde uyumuş olmak

 – Anne ve babanın ikisinin de Alman vatandaşı olan çocuklar

 – Alman Devleti’nin çıkarlarının gerektiği kriterlerde 3 senelik ikamet

 – Bir Alman tarafınca evlatlık edilen çocuk için 3 senelik ikametAlmanya Hakkında Her Şey; Almanya Bayrağının Anlamı, Almanya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Almanya Hakkında Her Şey; Almanya Bayrağının Anlamı, Almanya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası