Almanya NATO’nun tarihteki en büyük hava tatbikatına ev sahipliği yapacak

Air Defender 23 tatbikatına Türkiye dahil 25 NATO üyesi yada ortak ülke katılıyor.

Almanya gelecek hafta NATO tarihinin en büyük hava tatbikatına ev sahipliği halletmeye hazırlanıyor.

250’den fazla uçağın katılacağı tatbikat sebebiyle bazı sivil havacılık uçuşlarının kesintiye uğrayacağı ve gürültü seviyesinin artacağı uyarısında bulunulmuş oldu.

Tatbikat hakkında informasyon veren Alman ve Amerikalı yetkililer, tatbikatı ittifak üyelerini ve Rusya benzer biçimde potansiyel düşmanları etkilemeyi amaçlayan bir güç gösterisi olarak nitelendirdi.

En büyük katılım ABD’den

NATO üyesi bir ülkeye yönelik bir saldırıya verilecek yanıtı simüle edecek olan Air Defender 23 tatbikatına 25 ülkeden 10.000 kişinin katılacağı belirtilmelidir.

Ulusal Müdafa Bakanlığı, Türkiye adına tatbikata katılacak 151’inci Filo Komutanlığına ilişkin 3 tane F-16 uçağının Merzifon’dan havalanarak Almanya’daki Schleswig hava üssüne ulaştığını duyurdu.

12-23 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan tatbikata en fazla katılım 2 bin asker ve 100 uçakla ABD’den geldi.

ABD’nin Almanya Büyükelçisi Amy Gutmannsh, “Bu, ilk müdahale ekipleri olarak NATO’daki bağlaşık kuvvetlerimizin çevikliğini ve hızını şüpheye yer bırakmayacak şekilde gösterecek” dedi.

ABD Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Michael Loh da tatbikatın bir tek NATO içinde değil, öteki müttefikler ve ortaklarla da koordinasyon sağlamayı amaçladığını altını çizdi.

Tatbikata NATO’ya katılmayı bekleyen İsveç’in yanı sıra Japonya da katılıyor.

“Müdafa için Egzersiz”

Uzun senelerdir planlanan tatbikat, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgali ile NATO topraklarına ciddi bir hücum olasılığına yönelik hazırlıkları hızlandırdığı zamana denk geldi.

Alman Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ingo Gerhartz, tatbikatla ilgili olarak, “NATO topraklarının kırmızı çizgi bulunduğunu ve bu bölgenin her karışını korumaya hazır olduğumuzu gösteriyoruz” dedi. dedi.

Sadece bu, mesela Polonya ile Litvanya arasındaki Baltık Denizi kıyısındaki Rus toprakları Kaliningrad’a uçmak anlamına gelmiyor, Gerhartz, tatbikatın müdafa amaçlı bulunduğunu altını çizdi.

Gerhartz, dev tatbikatın Avrupa’daki sivil havacılığa bazı negatif etkilerinin olacağını da altını çizdi.

Gerhartz “Sivil havacılık trafiğinde engellemeler olabileceğini biliyorum. Tayyare gürültüsüne ulaşınca, uçtuğumuz yerlerde doğal ki yüksek bir yoğunluk olacak.” sağlanan bilgiler.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası