Akdeniz’de yaz tatillerinin sonu mu? Tatilcilerin yeni gözdesi İskandinav ülkeleri

Cenup Avrupa’daki sıcak hava dalgaları, tatilcilerin bu yaz daha serin bölgeler aramasına niçin oluyor.

İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye şeklinde gezim cennetleri yaz aylarında tatilcileri kendine çekerken, her yıl üstün dereceli üstüne üstün dereceli kıran sıcaklıklar daha ılıman iklimlere haiz şimal bölgelere olan ilginin de artmasına niçin oluyor.

REKLAM

Otel rezervasyon uygulaması Little Emperors’ın kurucusu Rebecca Masri, Norveç şeklinde  alternatif destinasyonlara yönelik rezervasyonlarda mühim bir artışa dikkati çekiyor:

“Bence Avrupa oldukca sıcak olduğundan insanoğlu daha serin bölgeler arıyor ve bu da İskandinav ülkelerine yaz destinasyonu olarak öne çıkmaları için hakikaten büyük bir fırsat verdi.”

“Geleneksel yaz tatili bölgeleri oldukca sıcak”

Sardunya ve Yunanistan şeklinde popüler destinasyonların artan sıcaklıklar sebebiyle normalden daha azca ilgi gördüğünü açıklayan Masri, “Müşterilerimiz daha genç olduğundan çoğu zaman evlatları da daha minik oluyor ve insanoğlu minik bir bebekle 48 derecelik bir yere gezi etmek istemiyor. Bu asla hoş değil ve iptal politikaları sebebiyle bu rezervasyonlardan vazgeçemiyorlar.” diyor.

Netice olarak, pek oldukca tatilci daha soğuk destinasyonlara rezervasyon yapıyor ve bu da İskandinav ülkelerine olan ilginin artmasına niçin oluyor.

Masri, “Norveç, Kopenhag ve fiyortlar yaz rezervasyonlarımızın büyük bir bölümünü aldı ve bu bizim için hakikaten garip oldu” diye açıklıyor.

“Bu destinasyonlara yaz döneminde asla rezervasyon yapmamıştık – şu demek oluyor ki evet, yaşadığımız iklim değişikliği sebebiyle bir değişim bulunduğunu kesinlikle kabul ediyoruz.” diyen Little Emperors’un kurucusu ek olarak, Alpler şeklinde geleneksel olarak kış kaçamaklarıyla ilişkilendirilen destinasyonların da yaz döneminde ilgi gördüğünü söylemiş oldu.

“Noel’de artık kar yok, bu yüzden Courchevel ve Gstaad’da giderek daha çok yaz rezervasyonu yapıyoruz. Bu destinasyonlar [yılbaşı sezonu] yerine yaz aylarında rezervasyonlarımızda öne çıkıyor.” diyor CEO.

Daha serin yaz tatilleri küresel bir albeni merkezi

Virtuoso Gezi Haftası’nda ek olarak lüks gezi mevzusunda uzmanlaşmış Kanadalı şirket The Pelican’ın kurucu ortağı Jamsheed Pocha da bir konuşma yapmış oldu.

Pocha, birçok Şimal Amerikalının “geleneksel olarak yaz aylarında İtalya, Fransa ve Yunanistan kadar popüler olmayan” İsviçre, Avusturya ve Almanya şeklinde yaz sıcaklarının daha azca etkili olduğu Avrupa ülkelerine rezervasyon yaptığını doğruladı.

Pocha, bu tür destinasyonların çekiciliğinin, gezginlerin bir tek kışın değil yazın da tadını çıkarabilecekleri “görkemli SPA” olanakları ve güzel naturel manzaraları içerdiğini söylüyor.

Sıcak hava dalgaları gelecekte dinlence rezervasyonlarını iyi mi etkileyecek?

Avustralyalı Mosman Travel acentesinin genel müdürü Sharyn Kitchener, bu yılki aşırı sıcakların tatilcilerin gelecekte Avrupa gezi planlarını etkileyeceğini söylemiş oldu. Kitchener, “Bence ileride insanoğlu bu yılki hava durumunu düşünecek ve kim bilir nereye gidecekleri ya da senenin hangi zamanında Avrupa’ya gezi edecekleri mevzusunda değişik düşünecekler.” dedi.

REKLAM

Aşırı sıcakların insanların gezi etme şeklini değiştireceği de yaygın bir görüş. Cenup İtalya’daki birçok otelin eylül ve ekim ayları için yüksek oranda rezervasyon aldığını ifade eden New York merkezli gezi acentesi Skylark’ın kurucusu ve CEO’su Paul Tumpowsky, “Bence insanların yaz [tatilini] ekim ayının ortasına kaydırmaları söz mevzusu. Normalde ekim başlangıcında kapanan birçok otel artık sonbaharın ortasında ya da sonunda kapanıyor.” diyerek tatilcilerin şimdiden daha serin aylarda gezim cennetlerini tercih ettiğini vurguluyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası