ABD’de ‘antitröst’ davası başlıyor: Google internette rekabeti ihlal ederek tekel yarattı mı?

Her iki tarafın da bugün yapacağı açılış konuşmalarının arkasından başlamış olacak dava sürecinin ortalama 10 hafta sürmesi planlanıyor.

ABD Birleşik Devletleri’nde (ABD) teknoloji devi Google’ın çevrimiçi aramadaki tekelini sürdürme çabalarında kurallara uymadığı ve rakiplerinin ilgi çekmemesi için milyarlarca dolar ödediği iddia edilen “antitröst” (teşebbüsler arasındaki rekabeti düzenleyen yasa) davası başlıyor. 

REKLAM

Davanın webin “geleceği” ile ilgili bulunduğunu belirten Hakkaniyet Bakanı Kenneth Dintzer, Google’ın 2010’dan beri tekelini yasadışı bir halde sürdürmeye çalıştığını ileri sürdü. 

ABD Hakkaniyet Bakanlığı Google’ı, Apple benzer biçimde akıllı telefon üreticilerine, kablosuz yazışma şirketlerine ve web tarayıcı üreticilerine Google’ın arama motorunu zirvede tutmak için her yıl milyarlarca dolar ödemekle suçluyor.

Bakan Dintzer ek olarak ciddi bir rekabet olmamasından dolayı Google’ın daha azca yenilik yaptığını ve gizlilik benzer biçimde öteki kaygılara daha azca ehemmiyet verdiğini de belirtiyor. 

10 haftalık dava maratonu başlıyor

Google’ın avukatları ise firmanın pazar payının oldukça yüksek olmasının yasaları çiğnemesinden değil, süratli, etkili ve parasız bir arama motoru olmasından kaynaklandığını korumak için çaba sarfediyor. 

Tüketicilerin Google’a güvendiğini ve hayal kırıklığına uğramadığının da altını çizen avukatlar, tüketicilerin Google uygulamalarını cihazlarından “özgürce” silip rakip bir uygulama yüklemekte özgür olduklarını da davada ön plana çıkaracak. 

Her iki tarafın da bugün yapacağı açılış konuşmalarının arkasından başlamış olacak dava sürecinin ortalama 10 hafta sürmesi planlanıyor. İlk aşamada mahkeme Google’ın arama ve arama reklamlarını yönetme biçimiyle antitröst yasasını ihlal edip etmediğine karar verecek.

ihlal tespit edilmesi durumunda Google’dan yasadışı olduğu görülen uygulamaların durdurulması ya da firmanın varlıklarını satması mahkeme tarafınca istenecek.

Hükümet, şikayetinde “gerektiği şekilde yapısal rahatlama” talep etti sadece bunu tanımlamadı.

Daha önceki büyük antitröst davaları içinde 1998 senesinde Microsoft ve 1974 senesinde oluşturulan AT&T davaları içeriyor. AT&T’nin 1982’de dağılması çağıl cep telefonu endüstrisinin önünü açarken, Microsoft davasının ise Google ve öteki teknoloji devlerine internette alan açmış olduğu belirtiliyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası