ABD Temsilciler Meclisi Başkanı’ndan Biden hakkında azil soruşturması talebi

Cumhuriyetçi Başkan McCarthy gazetecilere verdiği demeçte “Temsilciler Meclisi komitelerimizi Başkan Joe Biden hakkında resmi bir görevden alma soruşturması açmaya yönlendiriyorum. Kanıtların bizi nereye götürdüğüne bakacağız” dedi.

ABD Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Başkan Joe Biden hakkında görevi kötüye kullanmaktan azil soruşturması açılmasını istedi.

REKLAM

Cumhuriyetçi Başkan McCarthy gazetecilere verdiği demeçte, “Temsilciler Meclisi komitelerimizi, Başkan Joe Biden hakkında azil soruşturması açmaya yönlendiriyorum. Kanıtların bizi nereye götürdüğüne bakacağız” dedi.

Şu anda Temsilciler Meclisi’ni azca farkla denetim eden Cumhuriyetçiler, Biden’ı 2009-2017 yılları aralığında başkan yardımcısı olarak vazife yapmış olduğu sırada oğlu Hunter Biden’ın yabancı iş girişimlerinden kazanç sağlamakla suçlamış, sadece lüzumlu kanıtları sunmamıştı.

Geçen ay gösterilen bir rapora bakılırsa, Hunter’ın eski bir iş ortağı, Temsilciler Meclisi’ndeki bir oturumda kendisinin babası başkan yardımcısıyken “güce erişim yanılsaması pazarladığını” söylemiş oldu.

Beyaz Saray o dönem soruşturma için herhangi bir dayanak olmadığını açıklamıştı. 

ABD Anayasası, Kurultay’ye başkan dahil federal yetkilileri “vatana ihanet, rüşvet ve öteki ağır suçlar ve kabahatler” sebebiyle görevden alma yetkisi veriyor. Bir başkanın azledilebilmesi için Temsilciler Meclisi’nin salt çoğunlukla, peşinden da Senato’nun üçte iki çoğunlukla suçlama maddelerini onaylaması ve bir duruşma düzenleyerek suçlu bulması gerekiyor.

Beyaz Saray’dan kınama

Beyaz Saray, Başkan Joe Biden hakkında oğlu Hunter’ın tartışmalı ilişkilerine yönelik olarak oluşturulan azil soruşturmasını şiddetle kınayarak, başkanlık seçimlerine bir yıl kala bunu “son aşama siyasal” olarak nitelendirdi.

Beyaz Saray sözcüsü Ian Sams, eski adıyla Twitter olarak malum toplumsal ağ X üstünden yapmış olduğu açıklamada, “Cumhuriyetçiler Meclisi Başkanı dokuz ay süresince soruşturdu ve görevi kötüye kullandığına dair tek bir kanıt bile bulamadı” dedi.

Biden’ın görevden alınması çabalarının başarıya erişmesi ise pek ihtimaller içinde değil. Zira her ne kadar Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerin kontrolünde olsa da Senato’nun Demokratların elinde olması azil olasılığını neredeyse olanaksız hale getiriyor.

Biden’ın Cumhuriyetçi selefi Trump’ın da iki kez görevden azli istenmiş, o dönem Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi öğrenci ‘yeşil ışık’ yakarken, Demokratların elindeki Senato azli reddetmişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası